Rusya’da bilim insanları, Neandertal ailesine dair izler buldu

Rusya’da bir mağaradaki fosilleri inceleyen bilim insanlarının, bilinen ilk Neandertal ailesine dair izler bulduğu bildirildi.

Ailenin bir baba, 10’lu yaşlarında kızı ve yakın kuzenlerinden oluştuğu belirtildi. Mağarada bulunan 11 kişilik Neandertal grubunun bir parçası olan aile üyelerinin birlikte ve yüksek ihtimalle açlıktan hayatını kaybettiği tahmin edildi. 

İsveçli genetik bilimci Svante Paabo’nun da bulunduğu bir araştırma ekibi tarafından yürütülen araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Araştırmanın bulguları, Homo Sapiens olarak bilinen günümüz insanının on binlerce yıl önce Avrasya’da yaşayan ve soyu tükenen akrabaları Neandertaller hakkında birtakım bilgiler sundu.

Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nün Direktörü Paabo, araştırma hakkında, “Kemik parçalarından ya da mağaranın tabakasındaki DNA örneklerinden veya artık rutinleşmiş diğer çalışmalardan yola çıkarak bir baba ile kızını tespit edeceğimizi düşünemezdim” ifadelerini kullandı

Söz konusu keşif, Sibirya’daki Chagyrskaya isimli bir mağara yaşandı. Daha önce 2007 yılında kazmaya başlayan Rus Bilimler Akademisi’nden paleoantropologlar, Neandertallere ait kemik ve diş örneklerine rastlamıştı. Mağarada, bizon kemikleriyle birlikte 90 bine yakın taş alet görülmüştü.

Euronews’in aktardığına göre, Dr.Paabo ve ekip arkadaşları, Chagyrskaya’dan Neandertal bir kadının parmak kemiklerinden toplanan genom haritasını içeren ilk DNA bulgularını 2020’de yayınlamıştı.

Aynı mağarada diğer Neandertal fosillerini incelemeyi sürdüren ekip, burada 6’sı yetişkin ve 5’i çocuk 11 Neandertal’e ilişkin DNA örneğini tespit etti. Söz konusu fosiller, taş araç gereçler ve bizon kemikleriyle aynı katmanda kalmıştı. 

Araştırmacılar, 11 Neandertalin de aynı zamanda yaşamış olabileceği çünkü bir çoğunun yakın akraba olduğu yönünde tahminde bulunuyor.