Rusya'da seferberlik ilanının ardından protestolarda yüzlerce kişi tutuklandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'kısmi seferberlik' ilan etmesinin ardından ülke genelinde başlayan protesto gösterilerinde yüzlerce kişi polis tarafından tutuklandı.

Rusya - Ukrayna savaşında yeni bir aşamaya geçildiği iddia edilmiş ve hemen ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'kısmi seferberlik' ilan edildiğini duyurmuştu. 

Rusya'da muhalefet grubu Vesna, Telegram'da yayınladıkları özel bir afişle, savaş karşıtı miting çağrısı yapmıştı. Vesna tarafından yayınlanan bir videoda, polisin protestocuları aşırı güç kullanarak otobüslere bindirdiği görüldü. 

Vesna eylem çağrısında, Rusça'da mezar anlamına gelen 'mogila' kelimesi ile "mogilizasyona hayır" sloganını kullandı. 

Putin'in açıklamalarının ardından ülke genelinde protesto gösterileri başlarken binlerce kişi de ülkeden çıkmak için havalimanları ve sınırlarda uzun kuyruklar oluşturmuştu. 

Rus insan hakları grubu OVD-Info tarafından yapılan açıklamada, bin 300'den fazla kişinin protesto gösterilerinde polis tarafından tutuklandığını açıkladı. 

Irkutsk ve Sibirya'ya bağlı Yekaterinburg şehirlerinde yaşanan tutuklamalar ile birlikte Rus insan hakları grubu Agora'nın avukatı Pavel Chikov, seferberliğin ilan edilmesinden bu yana askerlerin haklarına ilişkin bilgi isteyen kişilerden binlerce soru aldıklarını duyurdu.