Putin seferberlik ilan etti, ülkeden kaçış başladı

24 Şubat 2021'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından hedeflediği başarıyı elde etmekte zorlan Vladimir Putin, "kısmi seferberlik" duyurdu. Putin'in seferberlik ilanının ardından Rus halkı ülkeden kaçmaya başladı.

Rusya, Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından kısa sürede ele geçirdiği bölgelerde Kiev yönetimine üstünlüğünü kaybetmeye başladı. 

Taarruza geçen Ukrayna ordusu cephede art arda başarılara imza atarken ülkenin doğusundaki dört ayrılıkçı bölgede ertelenen referandum tarihlenmişti. 

ABD ve AB'DEN REFERANDUMA SERT TEPKİ

23 ve 27 Eylül tarihlerinde Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılması planlanan referanduma Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden sert tepki geldi. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisi tarafından referanduma ilişkin açıklamasında,  “Bugün Rusya tarafından askeri olarak işgal ettiği Ukrayna topraklarında gayrimeşru olarak atanan sözde ‘otoriteler’, yasadışı ‘referandum’ hazırlıkları yaptığını duyurdu. Bu, Rusya'nın yasadışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir. BM Sözleşmesi'ni ve Ukrayna'nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü açıkça ihlal ederek Ukrayna'nın sınırlarını zorla değiştirmeyi amaçlamaktadır” denildi. 

Rusya ve Ukrayna'daki bu “referandum” ve diğer uluslararası hukuk ihlallerine karışan herkesin sorumlu tutulacağı ve Rusya'ya karşı ek kısıtlayıcı tedbirlerin alınacağı vurgulanan açıklamada, “Avrupa Birliği, Ukrayna'nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineler ve Rusya Federasyonu'nu uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki tüm birliklerini ve askeri teçhizatını tüm Ukrayna topraklarından derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmeye çağırır” ifadeleri kullanıldı. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Rusya tarafından yapılan herhangi bir "sözde referandumun" ABD tarafından kabul edilmeyeceğini belirtti. Sullivan açıklamasında, ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'da referandum düzenleme planlarını reddettiğini belirterek, referandum planını "egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine hakaret" olarak nitelendirdi.

RUSYA'DAN KAÇIŞ BAŞLADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından ülkeden ikinci göç dalgası başladı. Savaşın ilk günlerinde Avrupa'ya geçen Ruslara Baltık ülkelerinin kapılarını kapatmasının ardından Türkiye ilk tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. 

Rus halkının yoğun talebinin ardından Moskova'dan İstanbul'a bilet fiyatları 30 bin TL'ye kadar çıktığı bilet fiyatlarının da her geçen dakika yükseldiği gözlemlendi. 

SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI ARTIRILDI

Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından "askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılması"na yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'dan geçti. Duma'da kabul edilen yeni yasa tasarısına göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilmesi onaylandı. Seferberlik zamanı askerlikten kaçmanın cezası da beş yıldan 10 yıla çıkarıldı.