Rusya'dan siber saldırılara karşı yaptırım uyarısı

Rusya Konsey Başkanı Valentina Matviyenko, pazar günü bir televizyon programında verdiği demeçte, seçimlerin ardından Rus web sitelerine siber saldırıların yapıldığı ülkelere yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

Rusya’da parlamento seçimleri sürerken, siber saldırılar ile dış müdahalelerin gerçekleştiğine yönelik iddialar gündeme geldi. Rusya Konsey Başkanı Valentina Matviyenko, siber saldırıların yapıldığı ülkelere yaptırım uygulanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Pazar günü bir televizyon programında konuşan Matviyenko, “Özellikle Merkez Seçim Komisyonu'nun web sitesini hedef alan bilgisayar korsanlığı saldırılarının sayısı önemli ölçüde arttı. Nedeni açık. Seçimden sonra bu ülkelerden kesinlikle bu konuyu incelemelerini isteyeceğiz” dedi.

Seçimler sürecinde “benzeri görülmemiş dış müdahale” olduğunu vurgulayan Konsey Başkanı, “İyi ki ülkemizin egemenlik işlerine karışma girişimlerine karşı yasal araçlarımız var. Kimin, hangi formatta müdahale etmeye çalıştığını hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Dijital Kalkınma ve Kitle İletişim Bakanı Maksut Shadayev ise son dönemde artan siber saldırıların Rus sistemleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söylemişti.