Muhalif Navalny cezaevinde açlık grevine başladı

Rusya’da hapishanede tutuklu bulunan muhalif Alexey Navalny, görevlilerin kendisine uygun tıbbi bakıma erişim sağlamayı reddetmesi üzerine protesto amaçlı açlık grevine başladığını duyurdu.

Hapishanedeki yetkililerin kendisine uygun tıbbi bakıma erişim sağlamayı reddetmesinin ardından açlık grevine başlayan Navalny, “Doktor çağırma ve ilaç alma hakkım var. Fakat ne onu ne de diğer imkanı bana tanıyorlar. Sırtımdaki ağrı ayağıma kadar gelmiş durumda. Peki ne yapmalıyım? Yasalara uyulması için açlık grevine karar verdim. Bana doktor göndersinler. Aç yatıyorum ama hala iki bacağım var” şeklinde konuştu.

Alexey Navalny’nin sosyal medya ekibi tarafından resmi Instagram sayfasında paylaşılan bir gönderide, Rus muhalifin, yetkililerin kendisine karşı olumsuz davranışları üzerine açlık grevine başladığı duyuruldu. Ayrıca Navalny’nin, Vladimir bölgesindeki Pokrov’daki iki numaralı ceza kolonisinin başkanına el yazısı ile yazdığı bir mektubun görüntüleri takipçilere gösterildi.

Navalny, “Kel, gözlüklü ve elindeki İncil ile yatan kim? Bu benim. Çünkü üç hafta içinde yalnızca İncil alabildim” ifadelerini kullanarak mektubunda açlık grevinden başka bir seçeneğinin kalmadığını belirtti.

İŞKENCE İDDİASI

Navalny’nin avukatlarından biri geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, muhalif liderin akut sırt ağrısından muzdarip olduğunu ve bu durumun yürüme kabiliyetini etkilediğini aktardı. Ayrıca “uykusuz bırakma yoluyla işkence” iddiası ile birlikte 44 yaşındaki liderin durumunun daha da kötüleştiğini belirtti.

Konu ile ilgili Rusya Adalet Bakanlığı ve siyasetçilerden herhangi bir açıklama gelmezken, muhalif liderin sevenleri sosyal medya üzerinden destek amaçlı paylaşımlarda bulundu.

Rusya Federa Ceza Dairesi ise geçen hafta yaptığı açıklamada, Navalny’nin ihtiyacı olan tüm tıbbi bakımlarının yapıldığını ve diğer hükümlüler gibi tedavi gördüğünü belirtti.