Rusya’da koronavirüs rahatlığı dikkatlerden kaçmıyor, Putin’in salgın sonrası Avrupa hayalleri

Bütün dünya Çin’den yayılan koronavirüsün etkileri ile boğuşurken Rusya’da hayat normal akışında devam ediyor. Putin ise Covid-19 hastalarını ziyaret ederek bu konuda bir kez daha meydan okumuş oldu. Ülke içindeki temaslarına da devam eden Putin ne yapmak istiyor? Hükümete yakın medya ise sık sık Avrupa’nın koronavirüs ile mücadelesine dikkat çekerek ‘birlik’ ruhunun kalmadığını vurguluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ilkbahar için ülkenin istikrarına ve gücüne vurgu yapacak büyük planları vardı.

Ancak koronavirüsün yayılması ve petrol fiyatları ile Rus para birimi rubledeki büyük düşüş bu planlara sekte vurdu.

Putin’in devlet başkanı olarak 80’li yaşlarına dek göreve devam etmesini sağlayacak anayasal değişiklikler için 22 Nisan’da referandum yapılacaktı.

Mayıs’ta ise İkinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin kutlandığı Zafer Günü’nün 75’inci yıldönümü için dev askeri geçit törenleri düzenlenecekti.

Son gelişmeler nedeniyle ülkede tedirginlik ve belirsizlik hakim.

Putin, “zamanında” alınan önlemler sayesinde Covid-19 salgınının Rusya’da “kontrol altında” olduğunu ilan etti. Devlet kontrolündeki medya ise Avrupa’yı salgını “iyi yönetmemekle” eleştiriyor, “AB dayanışmasının yokluğuna” dikkat çekiyor.

Avrupa ülkelerinin liderleri karantina ve krize yoğunlaşırken, Putin, Ukrayna’dan ilhakının altıncı yıldönümünü kutlamak üzere Kırım’a gitti.

Bu aynı zamanda işlerin yolunda gittiği mesajı verme amacı taşıyor: Devlet Başkanı Putin dışarıda geziyor, kitlelerle buluşuyor, “sosyal mesafe” uygulamadan insanlarla tokalaşıyor. 

Güçlü ve totaliter lider kimliği ile öne çıkan Putin’in yönetimindeki Rusya koronavirüs mücadelesinde de kapalı kalmayı tercih etti.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi ülkeleri bir bir farklı karar ve yasaklar almasına sebep olurken Rusya’da hayatın olağan akışı büyük bir oranda devam ediyor, bu durum Rusya’nın kapalı bir toplum olması ve yönetim şekli ile açıklanabilir. Ancak koronavirüsün bütün dünyaya yine daha kapalı ve totaliter Çin’den yayıldığını unutmamak gerekiyor.

PUTİN VE HÜKÜMETİN ‘HERŞEY NORMAL’ DEVAM EDİYOR STRATEJİSİNİN YANINDA ÜLKEDE FARKLI SESLER DE YÜKSELİYOR 

Rusya Doktorlar Birliği Sendika Yöneticisi Anastasiya Vasilyeva, yayınladığı görüntüde Rusya'daki korona virüsüyle ilgili durumu değerlendirdi.

Covid-19'un gerçek boyutlarının saklandığını iddia eden Vasilyeva, "Doktorları gerçek durumu gizlemeye ve koruyucu ekipmanların eksik olduğu konusunda susmaya zorluyorlar. Ülkemizi tehlikeye atıyorlar. Bu yetkililerin aptallığıdır" dedi.

Doktorların koruma ekipmanı olmadan hastaları tedavi etmek zorunda kaldığını savunan Vasilyeva, "Doktorlara virüse karşı bütün dünyada kullanılan koruma ekipmanlarının verilmemesi halka karşı işlenen bir suçtur" yorumunda bulundu.

Yetkililerin halkın panik olmasını engellemeye çalıştıklarını iddia eden Vasilyeva, "Yetkililer, koronavirüs kelimesini kullanmaktan kaçınıyor ve hastane birimleri ve hatta doğumevleri zatürre hastalığına uygun şekilde dönüştürülüyor" ifadesini kullandı.

Rusya’daki bu iddiaların yanında hükümet farklı önlemler almaya devam ediyor.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ İHLAL EDENLERİN CEZAİ VASIFLARI BELLİ OLDU: TERÖR EYLEMİ

Koronavirüsün bulaşmasına neden olacaklara, 12 bin 300 dolara kadar para veya 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bir kişinin ölümüne neden olanlar 24 bin 600 dolara kadar para veya 5 yıla kadar hapis, 2 ve daha fazla kişinin ölümüne neden olanlar ise 7 yıla kadar hapis cezası alacak. Ülkedeki yeni tip koronavirüs vaka sayısı bine yaklaşıyor.

Rusya’da, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin tedbirleri ihlal edenlerin "terör, holiganlık, sabotaj eylemi" kapsamında cezalandırılmasına yönelik düzenlemeye gidilecek.

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma Devlet İnşaatı ve Mevzuat Komitesinden yapılan açıklamada, Kovid-19 önlemlerine uymayanların yargılanmasına yönelik yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

Dumaya sunulan tasarıya göre, çok sayıda kişiye virüsün bulaşmasına neden olacaklara 12 bin 300 dolara (1 milyon Rus rublesi) kadar para veya 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Virüs nedeniyle bir kişinin ölümüne neden olanlar 24 bin 600 dolara (2 milyon Rus rublesi) kadar para veya 5 yıla kadar hapis cezası, 2 ve daha fazla kişinin ölümüne neden olanlara da 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Yeni tip koronavirüsün kasıtlı bir şekilde yayılması yoluyla ölüme sebebiyet verilmesine ilişkin davalar, duruma göre "terör, holiganlık veya sabotaj eylemi" kapsamında değerlendirilebilecek. 

Rusya’da her şeyin kontrol altında olduğu ve hayatın normal akışı içinde devam ettiği algısını  oluşturmak istiyor. Bunun yanında birlik duygusunun kalmadığını iddia ettiği Avrupa’yı da koronavirüs ile mücadele konusunda sert bir biçimde eleştiriyor. Zira Rusya Covid-19 salgının en çok hissedildiği ve ağır can kayıplarının verildiği İtalya’ya yardım etmek için ülkeye uzaman ve tıbbi ekipman gönderdi.

RUSYA’DAN İTALYA’YA GÖNDERİLEN YARDIMLARA İKİ ÜLKENİN SAVUNMA BAKANLIKLARI ARACILIK ETTİ

Rusya ile İtalya arasında varılan anlaşma kapsamında, tıbbi ekipmanlar, virologlar, epidemiyologlar ve bilim insanlarından oluşan yardımlar İtalya’ya ulaştı.

Rusya ve İtalya Savunma Bakanlıkları arasında kurulan bağlantı ile Rusya’dan İtalya’ya yapılması beklenen ve aralarında tıbbi malzemelerin, epidemiyologların, virologların ve diğer bilim insanların bulunduğu yardımlar İtalya’ya ulaştı. Söz konusu uzman askeri personelin ve ekipmanların, koronavirüsten en çok etkilenen Bergamo kentine doğru yola çıkacağı aktarıldı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkisini gösteren Coronavirüs salgını dünyada küresel siyasetin de değişebileceğine ilişkin ciddi anlamda fikirler ortaya koyuyor. Dünya bu sorunu küresel bir zeminde çözmek sorunda ve bu sorunun çözümüne ilişkin ortaya çıkan yeni söylemler dünya siyasetinde ortaya çıkabilecek yeni denklere ilişkin de bir veri ortaya sunuyor. AB, uzun zamandır bir kriz içerisideydi ve AB ülkeleri bu kurumun varlığını sorguluyordu. İngiltere bu süreçte birlikten ayrıldı. Şuanda birlik Almanya'ya endeksli bir görünüm çiziyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da AB'nin kendi ordusunu kurması gerektiğini ifade ediyordu. Coronavirüs salgını sonrasında oluşacak yeni düzende bu kurumların nasıl yeniden şekilleneceği de merak konusu. AB ülkelerinin salgında kendilerine yardım edememesi ve İtalya'ya gelen Rus yardımları, salgın sonrasında Batı gündemini ciddi olarak dolduracak. Bu Batı blogu içerisinde bir karmaşa yaşatabilir gibi görünüyor bu durumu önceden kestiren Rusya, hamlelerine erken başlayarak, yeni düzene daha güçlü bir şekilde girmeyi hesap ediyor. Bu gelişmere Batı'nın nasıl bir refleks geliştireceği AB'nin geleceği açısından da önemli bir tablo ortaya koyacak.