Rusya'da 12 bin sağlık çalışanı sokağa döküldü

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından başta Moskova olmak üzere birden fazla şehirde düzenlenen protestolarda binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Rusya'da son olarak sağlık çalışanları savaşa karşı protesto için sokağa döküldü.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin on birinci gününde, Moskova yönetimine karşı da iç muhalefet artarak devam ediyor. Rusya'nın 40'tan fazla şehrinde düzenlenen protesto gösterilerine 12 bin sağlık çalışanı da eklendi. 

Muhalefetini açıkça ifade eden doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarından oluşan bir grup, Ukrayna savaşının sonlandırılması için oluşturdukları metni de imzaladı. 

Rusya'nın ünlü tıp yayınlarından  MadMed tarafından yayınlanan ve British Medical Journal tarafından da paylaşılan metinde, "Biz Rus doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri, Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında gerçekleştirdiği askeri eylemlere şiddetle karşı çıkıyoruz" ifadeleri yer aldı. 

"Akrabalarımız, arkadaşlarımız, hastalarımız ve meslektaşlarımız saldırıya uğrayan bölgelerde bulunuyor. İçlerinde akan kandan yararlanacak tek bir kişi bile yok” vurgusu yapan sağlık çalışanları, "Hiç kimse öldürülmeyi veya sakatlanmayı hak etmez" dedi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün bir raporuna göre, özellikle Covid-19 pandemisinin ilk günlerinden itibaren çalışma koşullarının güvenliği ve ülkedeki salgının gerçek boyutuyla ilgili endişelerini paylaşan sağlık çalışanlarını tehdit etti, işten attı ya da yargıladı.