Rusya’da Federasyon Konseyi 22 Şubat’ta olağanüstü toplanacak

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nin 22 Şubat’ta olağanüstü toplanacağı duyuruldu.

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Nikolay Juravlev, daha önceden 1 Mart’ta yapılması planlanan toplantılarının 22 Şubat’a çekileceğini söyledi.

Juravlev, planlananın aksine olağanüstü toplanacak olmalarının sebebine ilişkin olarak, ülkenin bütçesiyle ilgili iki önemli yasayı şubat ayı sona ermeden değerlendirmek istediklerini dile getirdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Federasyon Konseyi’nin 22 Şubat’ta yapacağı olağanüstü toplantı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus parlamentosu Federal Meclis’in üyelerine 21 Şubat’ta yapacağı konuşmayı izleyecek.

Putin’in, Rus televizyonlarında canlı yayınlanan ve esasen bir halka sesleniş konuşması olarak görülen bu konuşmayı her sene yaptığı biliniyor. Ancak bu konuşma, Rusya’nın Ukrayna’da özel askeri operasyon başlattığı geçen sene yapılamadı.

Rus senatör Vyaçeslav Timçenko ise olağanüstü toplantı esnasında, geçen sene referandum ile Rusya’ya bağlanan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporojye ve Herson bölgelerinin ülke ile entegrasyonuyla ilgili yasaların kabul edilip edilmeyeceğinin belirleneceğini söyledi.

Timçenko, söz konusu yasaları mart ayından önce onaylamak istediklerini belirtti.
Bu esnada Rus parlamentosunun alt kanadı Duma da 22 Şubat’ta olağanüstü bir toplantı yapacak.