Rusya’da Başbakan Medvedev istifa etti! Putin ne yapmak istiyor?

Rusya’da 20 yılı aşkın süredir yönetimi elinde bulunduran Putin’in yakın çalışma arkadaşı Medvedev istifa etti. Başbakan neden istifa etti, Putin ne yapmayı amaçlıyor? Medvedev, Putin'in özellikle son zamanlardaki kararlarını otoriter bulduğunu söyleyerek tepki gösteriyordu. Putin'in Devlet Başkanlığı süresini uzatma teklifi ikili arasındaki kopuşun son noktası oldu. İşte Rusya'da yaşanan son gelişmeye ilişkin analiz haberimiz...

Rusya Başbakanı Medvedev'in istifa edeceği haberleri dün dünya medyasında geniş yankı uyandırmıştı. İstifa haberlerinin doğrulanmasının ardından Medvedev hükümeti bugün istifa etti. Medvedev'in istifasının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, yeni başbakan olarak Federal Vergi Hizmetleri Başkanı Mihail Mişustin'i önerdi. Ve bugün Putin, Mişustin Başbakanlığını onayladı. Medvedev, Putin'in özellikle son zamanlardaki kararlarını otoriter buluyor, tepki gösteriyordu. Putin'in Devlet Başkanlığı süresini uzatma teklifi ikili arasındaki bağı tamamen kopardı.

Uzun süredir Putin’in yakın müttefiklerinden biri olan Medvedev Rusya devlet televizyonundan canlı yayınlanan açıklamasında istifasını duyurdu. O sırada yanında oturan Putin de Medvedev’e verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Rusya Devlet Başkanı Putin, Medvedev’in bundan sonrasında yine kendisinin başkanlık ettiği Rusya Güvenlik Konseyi’nin başkan yardımcılığı görevini üstleneceğini belirtti.

PUTİN 2024'TEN SONRA DA YÖNETİMİ ELİNDE TUTMAK İSTİYOR

Putin’in önerdiği anayasa değişikliği uygulamaya girdiği takdirde, Rusya’da parlamentonun ve başbakanın yetkilerinin güçlendirilmesinin önü açılacak. Yapılacak anayasa değişikliği ile görev süresi 2024 yılında dolacak olan 67 yaşındaki Rus lider Putin’in de ülkeyi yönetmeye devam etme imkanı doğacak.

1999 yılından bu yana önce devlet başkanı, daha sonra başbakan ve son olarak yeniden devlet başkanı olarak görevde olan Vladimir Putin’in görev süresi 2024 yılında doluyor. Devlet başkanının en fazla iki dönem üst üste seçilebilmesini öngören mevcut anayasa kapsamında Putin’in yeniden aday olması mümkün değil. Ancak Rus liderin destekçileri Rusya’da Putin’siz bir siyaset olamayacağı kanısında.

PUTİN ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASINDA ANAYASAL DEĞİŞİKLİĞİK SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

Vladimir Putin bu yılki ulusa sesleniş konuşmasında; anayasanın parlamentonun alt kanadı Duma’ya başbakanı ve diğer kritik görevlere kimlerin geleceğini belirleme yetkisi verecek şekilde değiştirilmesinden yana olduğunu söyledi. Putin, “Bunlar siyasi sistemde yapılacak çok ciddi değişiklikler. Parlamentonun ve buradaki siyasi partilerin rolü ve öneminin yanı sıra başbakanın bağımsızlığını ve sorumluluğunu arttıracak” ifadesini kullanmıştı.

Muhalifleri uzun süredir Putin’i görev süresi dolduktan sonra da dünyanın en büyük ülkesi ve iki en büyük nükleer gücünden biri olan Rusya’nın yönetiminde bir şekilde söz sahibi olma planları yapmakla suçlamıştı. Eski KGB ajanı olan Putin ise siyasi geleceğine ilişkin planları konusunda ayrıntı vermemişti.

DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ REFERANDUMA GÖTÜRÜLECEK

Rus liderin referanduma götürülmesi gerektiğini söylediği söz konusu anayasa değişikliğinin 2024 yılından sonra yetkileri arttırılmış başbakan ya da güçlendirmek istediği resmi devlet organı Danıştay başkanlığı koltuğuna oturma imkanını verebilir. Putin’in yetkileri güçlendirilmiş parlamentonun başkanlığı görevini üstlenmesi de olası.

Rus liderin önerdiği anayasa değişikliği, devlet başkanlığı yetkilerinin daraltılması ve başbakanlığın yetkilerinin güçlendirilmesini öngörüyor. Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun ne zaman yapılacağına ilişkin bir takvim henüz yok.

MUHALİFLERDEN ‘ANAYASAL DARBE’ YORUMU

Rusya’daki muhalif siyasetçilerden Leonid Volkov, sosyal medyadan paylaştığı mesajda “Her şeyin Putin’in ülkeyi ömür boyu yönetmesini sağlayacak şekilde ayarlandığı herkes için aşikar” yorumunu yaptı.

Bir diğer muhalif siyasetçi Dimitri Gudkov da Putin’in 2024 yılı yaklaşana kadar beklemektense, gereken koşulları şimdiden oluşturmaya karar verdiğini savundu, Putin’in bu hamlesini “anayasal darbe” olarak niteledi.

BAŞBAKAN  PUTİN’İN BUZ HOKEYİ ARKADAŞI

Hükümetin istifasının ardından gözler başbakan koltuğuna kimin oturacağı kilitlendi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Federal Vergi Dairesi’nin başında bulunan ve siyasi çevrelerce az tanınan Mihail Mişustin’i başbakanlığa aday gösterdi. Nitekim öyle de oldu Mişustin, Medvedev'den sonra Başbakanlık koltuğuna oturdu.
Putin’in buz hokeyi arkadaşlarından biri olan 53 yaşındaki Mişustin’in bundan sonraki siyasi süreçte kaçınılmaz olarak olası devlet başkanlığı adaylarından biri olarak görüleceği belirtiliyor.

SONUÇ

Dünyada özellikle son dönemde güçlü ve karizmatik liderler etrafında şekillenen bir yönetim modeli gelişiyor. ABD, Türkiye, Çin, Rusya bu yeni anlayışa örnek verilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. ABD'deki durum kurumsal demokratik organlar gereği tam olarak aynı şeyi içermese de yeni liderlik, tüm dünyada global bir 'otoriterlik' sorunu da yaratıyor. Çin Devlet Başkanı da son zamanlarda attığı adımlarla, ülkenin demokratikleşme çabalarını rafa kaldırıp, ölene kadar lider kalabileceği yeni bir modeli Çin genelinde hakim kıldı.

SSCB dağılma sürecine girerken Brejnev ve Gorbaçov ile demokratik hamleler gerçekleştirip dışa açılmaya başlamıştı. Bu dışa açılma hamleleri ülkede şeffaflaşmayı da beraberinde getirmişti. Rusya'nın 20 yılı aşkın süredir liderliğini yapan ve bunu daha da uzatmak isteyen Putin ise ülkesinde tekrardan otoriter bir anlayış oluşturdu. Kendisine muhalif olan isimleri siyasetten tasfiye etti ve kendi yönetimi içerisinde yer alan isimleri de güçlü liderliğine engel teşkil edebileceğini düşündüğü noktalarda görevden uzaklaştırdı. Medvedev'in istifasını da bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Medvedev, Rusya'nın daha çok otoriterleşmesine imkan tanıyacak yeni anayasaya karşı olduğunun sinyallerini verince, Putin kendisini istifaya davet etti ve bundan sonraki adımlarını daha kolay atabileceği yeni bir alanın da kapılarını aramış oldu...