Rusya www’den kendini soyutladı

Rusya, bağımsız bir internet altyapısı kurulması yolunda adımlar atıyor. Hükümet, siber saldırılara karşı alınacak önlemler için küresel internet ağıyla bağlantının başarıyla kesildiğini açıkladı.

Yakın bir zaman içinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın küresel internet ağından çıkıp ulusal internet ağına dönmesinin yolunu açan (bağımsız internet) yasasını imzalamıştı.

111

İSTENİLDİĞİ ZAMAN İZOLE İNTERNET 

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, internet bağlantısı konusunda son derece radikal bir kararı yürürlüğe koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yeni Rus İnternet Yasası’na göre Rusya, olası bir teknik arıza ya da tehlike durumunda tüm ülkeyi Dünya Çapında Ağ’dan (WWW) çıkarabilecek. 

211

İmzalanan yeni yasa, Rus iletişim ağının merkezileştirilmesine yol açıyor. Böylece siber tehditler, teknik arızalar ya da farklı durumlarda ülkenin internet servis sağlayıcıları, Rusya’nın internetini küresel internet ağından çıkarabilecekler. Böylece Rusya, dünyanın geri kalanından bağımsız bir ulusal internet ağına sahip olacak. 

Rusya’daki büyük şirketler, Putin’in bu ulusal internet hamlesine destek veriyorlar. Kullanıcılar tarafındaki genel endişe ise internetin Çin benzeri şekilde ağır bir sansüre maruz kalması. Rusya, geçtiğimiz dönemde olası bir tehlike durumu için tüm ülkenin internetini küresel ağdan kesmeyi test etmişti.

411