Rusya ve Türkiye uzayda da işbirliği yapacak

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Rusya'nın ve Türkiye’nin ilişkileri uzay alanında da artıracağını açıkladı. Ajans, ülkeler arası işbirliği konusunda çerçeve anlaşma hazırlayacağını belirtti.

Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Dmitriy Rogozin, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra bir açıklama yayınladı.

Rogozin yaptığı açıklamada, "Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin ile Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasındaki görüşme sonucunda iki ülke arasında uzay alanında işbirliğine ilişkin bir hükümetlerarası çerçeve anlaşma hazırlama çalışmalarına başlanması konusunda mutabakat sağlandı" ifadelerini kullandı.

Roscosmos, Rusya’da Türk astronotların yetiştirilmesi noktasında çalışmaların yapılacağını teyit etti.

Putin, Erdoğan MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı

 

Roscosmos Başkanı Rogozin, Cumhurhurbaşkanı Erdoğan’a MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı ziyareti sırasında Uluslar Arası Uzay istasyonuna bir Türk astronotu göndermeyi teklif etmiş bu teklif, Türk yetkililer tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

Rogozin, ilk Türk astronotun gerçekleştirilecek eğitimlerin ardından 2023 yılında uzaya gidebileceği tahmininde bulundu.