Rusya ile Çin arasında ‘CR-929’ anlaşmazlığı

Çin ile Rusya’nın ortak yürüttüğü ‘CR-929’ yolcu uçağı projesinde, üretime Batılı şirketlerin dahil edilmesi ve kar paylaşımı konularında anlaşmazlık çıktığı iddia edildi.

South China Morning Post gazetesinin, “konuya ilişkin bilgi sahibi iki bağımsız kaynağa” dayandırdığı habere göre, Çin’in 50 milyar dolarlık projeye bazı Batılı şirketleri davet etmek istemesi ve Pekin pazarındaki satış payını paylaşmak istememesi taraflar arasında birtakım anlaşmazlıklara yol açtı.

Moskova’nın, Pekin’in yolcu uçağının uluslararası uçuş standartlarına daha uygun olması için bazı parçaların Batılı üreticiler ile ortak üretilmesi teklifine karşı çıktığı öne sürüldü.

Pekin’in, uçağın motorunun geliştirilmesinde Rolls-Royce ve General Electric gibi Batılı firmaları dahil etmek istediği, Moskova’nın motorun iki ülke ortak üretimi olmasında ısrarını sürdürdüğü iddia edildi.

Çin’in, uçağın şasisi ve iniş takımlarının Alman veya Amerikan yapımı olmasını tercih ettiği, Moskova’nın ise uçuş güvenliği sicilinin yetersiz olmasına karşın bu parçaların Rus yapımı olmasını istediği belirtildi.

Rusya’nın, Çin’in Batılı şirketleri dahil etme isteğini, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımlardan zarar görmemek için Batı’ya verilen bir ödün olarak değerlendirdiği iddia edildi.

İkinci kaynağa göre ise iki ülke, kar paylaşımı konusunda uzlaşma sağlayamıyor. Pekin hükümeti, Çin’de satılacak uçaklar için Rusya’ya kar payı vermek istemiyor. Pekin hükümeti ayrıca, Çin pazarındaki satışları tamamen kendisine ayırmak isterken, yurt dışı satışlarda ise Moskova’ya yüzde 70 pay vermeyi teklif ediyor.

Rusya medyasında yer alan haberlerde, Moskova hükümetinin bu koşullarda projeden tamamen çekilmeyi değerlendirdiği öne sürülüyor.