Bulgaristan iki Rus diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti

Bulgaristan yönetimi, iki Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan ettiklerini ve ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanındığını duyurdu.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkede görev yapmakta olan iki Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğini duyurdu. İsimleri ve görev yerleri açıklanmayan diplomatlara, ülkeyi terk etmeleri için 72 saat tanındığı bildirildi. Yapılan açıklamada, söz konusu diplomatların, diplomatik statülerine aykırı faaliyetlerde bulundukları belirtildi. Savcılık ise diplomatların Bulgaristan’da “istihbarat faaliyetleri” içerisinde olduğunu açıkladı.

Rusya Büyükelçiliği konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, Bulgar makamlarının verdikleri kararın Rusya ile Bulgaristan arasındaki yapıcı diyaloğu olumsuz olarak etkilediği belirtildi. Yapılan eylemlerin temelsiz olduğu vurgulanan açıklamada, Rusya’nın karşılıklı önlemler alma hakkını saklı tuttuğu ifade edildi.

Öte yandan Bulgar basını tarafından yapılan bir haberde, söz konusu diplomatların Birinci Katip Aleksandar Ribkin ile İkinci Katip Aleksandar Zinkin olduğu iddia edildi.

CASUSLUK ŞEBEKESİNE OPERASYON

19 Mart tarihinde Bulgaristan polisi tarafından, Rusya askeri istihbaratına çalıştığı tespit edilen 6 kişilik casus şebekesine operasyon yapılmıştı.

Bulgaristan Başsavcısı İvan Geşev bir basın toplantısı düzenleyerek, şebekenin başındaki ismin Bulgar askeri istihbaratının eski elemanı olduğunu belirtmişti. Geşev, şebekeyi yöneten kişinin eğitimini Rus askeri istihbarat birimi GRU’nun okulunda aldığını açıklamıştı. Diğer isimlerin ise Bulgaristan Savunma Bakanlığı’nda üst düzey görevlerde bulundukları ifade edilmişti. Şebeke tarafından para karşılığında Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği’ne gizli bilgiler aktarıldığı belirtilmişti.