Biden Ukrayna'nın işgaline işaret etti

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya doğru harekete geçeceğini söyleyerek işgal etmeye hazırlandığına işaret etti. Dışişleri Bakanı Blinken ise krizi diplomasi ile çözmek için Kiev’de Zelenski ile bir araya geldi ve “barışçıl yol” çağrısı yaptı.

Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Ukrayna’ya ilişkin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın işgale hazırlandığını ima etti. Biden, “Tahminim yakın zamanda harekete geçecek” ifadelerini kullandı.

Putin’in Batı’yı “test edeceğini” söyleyen ABD Başkanı, Rus lideri “ciddi bir bedel ödeyeceğini ve pişman olacağını” dile getirdi.

Biden, Putin’in geniş çağlı bir savaş istemediğini ve daha kısıtlı bir alanı işgal edeceğini öngördüğünü de sözlerine ekledi. Ayrıca, olası bir Rus saldırısı karşısında NATO müttefiklerinin aynı safta kalmasının "çok önemli" olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, Rusya ile görüşmelere açık olduğunu ve Putin ile bir zirvenin hala mümkün olabileceğini ifade etti.

BLINKEN DİPLOMASİ TURUNDA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Doğu Avrupa’daki tansiyonu düşürmek için Kiev’i ziyaret etti. Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile bir araya geldi.

ABD’ye desteği için teşekkür eden Zelenski, “Ülkemizden vazgeçemeyiz” ifadelerini kullandı.

Blinken ise Rusya Devlet Başkanı Putin’e “diplomatik ve barışçıl bir yol” seçmesi yönünde çağrı yaptı.

Avrupa seyahatini sürdürecek olan Blinken’in ikinci durağı Almanya olacak. Cuma günü ise Cenevre’ye gitmesi beklenen Blinken, burada Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek.