İngiliz istihbaratı Rusya'nın Ukrayna'daki gizli planını açıkladı

Rusya - Ukrayna sınırındaki askeri hareketlilik başta Avrupa olmak tüm dünyanın dikkatini bölgeye çevirirken İngiliz istihbaratı kritik bir açıklama ile Rusya'nın gizli planını deşifre etti.

Belarus'un devrik lideri Lukaşenko'nun tartışmalı seçim sonuçları ve ülkesindeki baskıcı tutumunun Rusya yanlısı politikalarından kaynaklandığı aşikar. Ukrayna - Rusya sınırında sıcak savaş tehdidi ile birlikte askeri hareketlilik sürerken İngiliz istihbaratı Putin'in gizli planını deşifre etti. 

CNN'de yer alan habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından istihbarat verilerine dayandırılarak yapılan açıklamada, Rus hükümetinin "Ukrayna'yı işgal edip etmemeyi değerlendirirken Kiev'e Rus yanlısı bir lider yerleştirmeyi" planladığı bilgisine sahip oldukları vurgulandı.

Açıklamada ayrıca ülkeye yerleştirilmesi planlanan Rus yanlısı liderin ismi de belirtildi. İngiltere Dışişleri söz konusu açıklamada, "Eski Ukrayna milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor" ifadelerini kullandı. 

Murayev CNN'e verdiği demeçte iddiaları üstü kapalı biçimde yalanlarken açıklamada diğer dört eski Ukraynalı yetkilinin de ismi verildi. "Rus istihbarat servislerinin çok sayıda eski Ukraynalı politikacıyla bağlantılarını sürdürdüğüne dair bilgimiz var" ifadelerini kullanan Dışişleri, bu yetkililerin; 2010-2012 yılları arasında Başbakan Birinci Yardımcısı ve eski Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç'in Genelkurmay Başkanı Andriy Kluyev, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) eski Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich; 2010-2014 yılları arasında Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov olduğunu vurguladı.