Konaşenkov: "NATO'nun Ukrayna'ya gönderdiği 45 ton mühimmatı yok ettik"

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 24 şubattan bu yana devam ediyor. Rusya, Ukrayna’da NATO ülkelerinin Ukrayna’ya gönderdiği 45 ton mühimmat ve cephaneyi yok ettiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov; NATO ülkelerinin göndermiş olduğu 45 ton mühimmat ve cephanenin Ukrayna’daki Mıkolayiv bölgesinde imha edildiğini açıkladı.

İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin, Rusya-Ukrayna savaşındaki eylemleri hususunda bilgi paylaştı.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Ukrayna silahlı kuvvetlerinin 72. Mekanize tugayındaki geçici pozisyonlara yönelik yapılan saldırı neticesinde 130’a yakın askerin, 8 zırhlı araç ve otomobilin imha edildiğini söyleyen Konaşenkov , Ukrayna ordusunun “ciddi kayıplar” verdiğini dile getirdi.

Konaşenkov, “Zelenski yönetimi, kayıplar sebebiyle Donbas’ta çatışmaların yaşandığı bölgede, Ukrayna askeri oluşumlarının açığını kapatma yönünde önlemler alıyor” ifadelerini kullandı.

Rus güçlerinin Ukrayna’daki askeri unsurlara yaptığı saldırıların devam ettiğine değinen Konaşenkov, son 24 saat içerisinde 3 yönetim merkezi, Buk-M1 uçaksavar füze sistemi ile 5 mühimmat deposunun yok edildiğini duyurdu.

Konaşenkov, “Ayrıca Mıkolayiv bölgesindeki Voznesenks yerleşim biriminin yakınlarında, NATO ülkeleri tarafından Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine sevk edilen 45 ton mühimmatın depolandığı cephe imha edildi” dedi.

Son 24 saat içerisinde Ukrayna Ordusuna ait 8 tane insansız hava aracının düşürüldüğünü söyleyen Konaşenkov, Ukrayna’da bugüne kadar 263 uçak, 145 helikopter, 1701 insansız hava aracı, 362 hava savunma füze sistemi, 4 bin 262 tank ve zırhlı araç, 789 çok namlulu roketatar, 3 bin 273 obüs ve havan topu ve 4 bin 756 özel askeri aracın imha edildiğini belirtti.