Almanya Genelkurmay Başkanı Zorn uyardı: "Rusya bir cephe daha açabilir"

Ukrayna'yı işgalinin ardından Putin'in Avrupa ülkelerine yönelik tehditleri sürerken Almanya Genelkurmay Başkanı Zorn, 5 yeri işaret edip uyardı: "Rusya bir cephe daha açabilir!"

Almanya Genelkurmay Başkanı Eberhard Zorn, haber dergisi Focus'ta yayınlanan röportajında, Rusya'nın henüz tüm askeri kapasitesini kullanmadığını ve başka bir cephe daha açabileceğini iddia etti. 

Ukrayna'nın taarruza geçerek önemli bölgeleri ele geçirmesinin ardından gelen uyarıda Zorn, "Rus ordusuna ait birliklerin yüzde 60'ı Ukrayna'da savaşıyor olsa bile hâlâ kapasitelerinin tamamını kullanmış değiller" ifadelerini kullandı. 

Rusya'nın çok sayıda asker kaybettiğine dair iddialara ilişkin Genelkurmay Başkanı Zorn, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin seferberlik ilan ederse personel kıtlığı yaşamaz" dedi. 

Rusya'nın açabileceği yeni cephelerin Ukrayna'nın taarruza tam yanıt olarak görülemeyeceğini savunan Zorn, cephede belirli yerleri ele geçirseler bile Kiev güçlerinin Rusya'yı geniş ölçekte geri itmeyi başaramadığını belirtti.

Zorn Rusya'nın Litvanya ve Polonya arasında yer alan ve savaşın en kritik bölgelerinden sayılan Kaliningrad başta olmak üzere Baltık Denizi, Finlandiya sınırı, Gürcistan ya da Moldova üzerinden ikinci bir cephe açabileceğini öne sürdü.