Ukrayna’dan Rusya’ya savaş suçu davası

Ukrayna Başsavcılığı, Rus bir askere yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla dava açılacağını açıkladı. Rus askerin Ukraynalı bir sivili öldürmekle suçlandığı aktarıldı.

Ukrayna Başsavcılığı, Rus bir askere karşı dava açılacağını ve bunun “savaş suçu işlendiği” iddiasıyla açılan ilk dava olacağını belirtti. Ukrayna Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, 21 yaşındaki şüpheli Rus askerine, çalıntı bir otomobille kaçarken hırsızlığa tanık olan Ukraynalı bir sivili katletmek suçlaması yöneltildiği bildirildi.

Savcılığın aktardığına göre, zanlı Rus asker, bulunduğu askeri konvoya yönelik saldırının ardından dört asker arkadaşıyla birlikte kaçmak istedi. Savcılığa göre Rus asker, kendisine ait olmayan bir otomobille kaçarken, yanındaki başka bir askerin emri üzerine, hırsızlığa tanık olan, evinin yakınında bisikletiyle duran ve Ukrayna kaynaklarının aktardığına göre silahı bulunmayan 62 yaşındaki sivile ateş ederek öldürdü. Olayın Chupakhiivka’nın bir köyünde meydana geldiği kaydediliyor.

Ukrayna ordusuna esir düşen Rus askerin, suçunun sabit görülmesi durumunda savaş suçu işlemek ve cinayetten dolayı ömür boyu hapis cezası alabileceği dile getiriliyor.

İnsan hakları örgütü Human Rights Watch’ın (HRW) yayımladığı raporda ise Rus güçlerinin Ukrayna’da sivillere yönelik misket bombası kullandığı belirtiliyor.

Örgütün merkezi Cenevre’de yapılan açıklamada, misket bombalarının kullanıldığı saldırılarda yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği belirtilirken, çok sayıda okul, konut ve hastanenin de zarar gördüğü aktarıldı. Raporda, Ukrayna birliklerinin de bir kez misket bombası kullandığı belirtildi.

2010 yılından bu yana geçerli olan uluslararası bir anlaşmaya göre, misket bombasının depolanması, ticareti ve üretimi yasak. Ancak anlaşmaya uymayı taahhüt eden 110 ülke arasında Rusya ve Ukrayna yer almıyor.