Uluslararası Af Örgütü raporladı: “Misket bombalarıyla yüzlerce sivil öldürüldü”

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında misket bombası kullandığı iddiaları Kremlin yönetimi tarafından reddedilmişti. Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan "Herkes Her An Ölebilir" başlıklı raporda Rusya'nın misket bombası kullandığı ve savaş suçu işlediği belgelendi.

Rusya'nın Ukrayna'nın işgalinin ardından gündeme gelen 'misket bombası' iddiası, Kremlin yönetimi tarafından her fırsatta reddedilmişti. Uluslararası Af Örgütü, Harkiv şehrinde incelem yaptı. 

112

Ukrayna'nın ikinci büyük kentinde yaptığı incelemenin ardından "Herkes Her An Ölebilir" başlıklı raporu yayınlayan Uluslarası Af Örgütü, Rusya'nın Ukrayna’nın Harkiv şehrinde misket bombaları kullanarak yüzlerce sivili öldürdüğünü ve savaş suçu işlediğini belirtti. 

212

Harkiv'deki incelemelerin ardından yayınlanan raporda;

"Harkiv'deki yerleşim bölgelerine yönelik tekrarlanan bombardımanlar, yüzlerce sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan ayrım gözetmeyen saldırılardır ve bu nedenle savaş suçu teşkil etmektedir. 

Bu durum hem misket bombaları kullanılarak gerçekleştirilen saldırılar, hem de güdümsüz roketler ile top mermileri kullanılarak gerçekleştirilen saldırılar için geçerlidir" denildi. 

412