Rusya-Ukrayna krizine dair son gelişmeler...

Dünya gündeminde ilk sırada yer alan Rusya-Ukrayna krizine ilişkin her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna’daki Rus destekli ayrılıkçıların açtığı iddia edilen top atışı sonucu bir anaokulunun vurulduğu açıklandı. Kiev’deki Rusya Büyükelçiliği binasından yükselen dumanlar ise yetkililerin evrak yakmış olabileceğini akıllara getirdi.

Ukrayna’da Rus destekli ayrılıkçılar tarafından yapıldığı öne sürülen bir top atışında, Luhansk bölgesinde bulunan bir anaokulu vuruldu. Saldırıda yaralanan olmadığı açıklandı.

Olayın ardından Avrupa’dan ardı ardına açıklamalar geldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın sahte bir provokasyon oluşturmak için böyle bir girişimde bulunduğunu ima ederken, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Ofisinden olaya yönelik kınama yapıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “sahte bayrak” operasyonuna vurgu yaparak Rusya’nın mazeret aradığını söyledi.

RUSLAR EVRAKLARI MI YAKIYOR?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Rusya Büyükelçiliği’nden yükselen dumanlar dikkat çekti. Binada yangın çıkmasından endişelenilirken, dumanların bir süre sonra kaybolduğu gözlendi. Konuya ilişkin Rus yetkililerin büyükelçilik binasındaki evrakları yakmış olabileceği iddia edildi.

Geçtiğimi günlerde Kiev’de yaşanan bir diğer dikkat çekici olay ise Reuters yayınında yaşandı. Devlet liderlerinin Rusya-Ukrayna krizine dair açıklamalar yaptığı Reuters canlı yayınında üzerinde ilan bulunan drone uçurulduğu kameralara yansıdı. “Straw’da bir garaj satacağım” yazan ilanın altında ise Kiev’de bulunan Rusya Büyükelçiliği’nin numarasının bulunduğu görüldü.