Rusya-Ukrayna Savaşı'nda son durum

Dünya gözlerini Gazze'ye ve İsrail’e çevirmiş durumda. Ancak 622 gündür devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı'nda sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Birkaç gün önce Ukrayna, bu yılın en büyük saldırısına maruz kalındığını ve Rusya’nın 24 saat içinde 120 ayrı noktayı bombaladığını açıkladı.

Orta Doğu'da İsrail ile Hamas arasındaki kanlı hesaplaşma her geçen gün farklı bir boyut kazanırken diğer tarafta da Ruslar ve Ukraynalılar kanlı bir şekilde birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyor...

UKRAYNALILARIN GİDEREK KÖTÜLEŞEN KOŞULLARI

31 Ekim’de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde konuşan üst düzey bir BM yetkilisi Rus hava saldırılarının Ukrayna halkının yüzde 40’ından fazlasının insani yardıma muhtaç bir şekilde yaşadığından bahsetti.

BM’nin insani yardım ofisinin koordinasyon direktörü Ramesh Rajasingham ise, Şubat 2022’de başlayan işgalden bu yana binlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi.

BM bugüne kadar 9 bin 900 sivilin ölümünü teyit etse de gerçek rakamın bundan çok daha fazla olduğu uyarısında bulunuyor.

BM’ye göre ayrıca Eylül başından bu yana 13 sağlık tesisi saldırıya uğradı, 111 sağlık çalışanı ve hasta öldürüldü.

SAHADA YAŞANANLAR

Ukrayna, beş aydır devam eden karşı saldırısında, Rusya’nın elindeki topraklarda yalnızca 17 kilometre ilerleyebildi.

Rusya bugün Ukrayna’nın sınırları içinde, topraklarının yüzde 17,5’ini kontrol ediyor.
Son haftalarda çatışmalar, Ukrayna’nın doğusundaki Avdiivka kasabasının etrafında yoğunlaştı.

128'inci Ayrı Dağ Taarruz Tugayı, Rus hava saldırısında 19 askerinin öldürüldüğünü açıklarken Güney Zaporijya bölgesindeki cephe hattına yakın bir köyde ödül töreni için toplanan askerler saldırıya maruz kaldı.

Zelenski, Ukrayna kuvvetlerinin, ilhak edilen Kırım'daki Kerç tersanesinde Rus seyir füzesi taşıyıcısı Askold'u imha ettiğini söyledi. Ardından Rusya Pazar günü bir geminin hasar gördüğünü açıkladı.

Ukrayna'nın güneyindeki Odesa kentine düzenlenen drone ve füze saldırısında en az sekiz kişi yaralandı. Saldırıda hasar gören binalar arasında kentin en eski çarlık dönemi saraylarından biri olan Odesa Güzel Sanatlar Müzesi de yer aldı.

İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Ukrayna'nın askeri başkomutanının yardımcısı Binbaşı Hennady Chastyakov'un patlamada hayatını kaybettiğini açıkladı.

Patlama, Chastyakov'un evinde gerçekleşti. Patlama esnasında ise Binbaşı Chastyakov, meslektaşları tarafından kendisine verilen doğum günü hediyelerini 13 yaşındaki oğluna gösteriyordu.

ÜSTÜNLÜK KURABİLEN YOK

Ukrayna’nın en büyük korkusu ise küresel desteğin azalması...

Müttefiklerinin askeri ve maddi desteği olmadan Kiev’in sahada Rusya’ya direnmesi ve hava savunma sistemlerini aktif tutması mümkün gözükmüyor.

Analistler kayıp vermeye daha uzun süre katlanabilen tarafın savaşı kazanacağını söylerken Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zalujni de geçtiğimiz günlerde “yıpratma savaşı''na değindi.

Zalujni, Economist dergisi için yazdığı makalede “Tıpkı Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bizi yenişememe haline getiren bir teknoloji seviyesine ulaştık” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni iki tarafın da elinde benzer teknolojiler olduğunu, bu sayede karşı tarafın ne yaptığını görebildiklerini, fakat bu yüzden iki tarafın da hedeflerine ulaşabilecek bir adım atamadığını belirtiyor.

BATILI MÜTTEFİKLERİN DESTEĞİNDE SON DURUM

Ukrayna müttefiklerinden hedefleri daha hassas vurabilen, topçuları hedef alabilecek silahlar ve mayın temizleme robotları talep ederken ABD Kongresi’ne yeni bir başkan seçilmesiyle birlikte Batılı müttefiklerin desteğiyle ilgili değişimler yaşanabilir.

25 Ekim’de ABD Kongresi'nin yeni başkanı Louisianalı Cumhuriyetçi Mike Johnson olurken Mike Johnson, ABD yardımlarında İsrail’e öncelik vereceklerini belirtmişti.

Mike Johnson Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini, Beyaz Saray’ın Kiev’e daha net hedefler belirlemesi gerektiğini ve ortada bir hesap verilebilirlik olması gerektiğini aktarmış, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov ise bu sözlere “İstedikleri her türlü bilgiyi sağlayabiliriz, hiçbir sırrımız yok” diye yanıt vermişti.

ABD Ukrayna yardımlarını onaylasa bile, bu yardımlarda yaşanacak gecikmeler Ukrayna’ya sahada kayıp verdirebilir.

Öte yandan Rusya’yla masaya oturmayacağını söyleyen Zelenski, Orta Doğu’daki gelişmelerin dikkatleri Ukrayna’dan uzaklaştırdığını da ekledi.