Rusya'dan kritik Ukrayna açıklaması: Kışkırtılmadıkça istila etmeyeceğiz

Rusya ve Ukrayna arasında süren gerilime ilişkin Putin'in sözcüsünden açıklama geldi. Yapılan açıklamada Ukrayna'ya saldırılmayacağı söylenirken askeri müdahale gerektirebilecek tehditler konusunda uyarı yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada "Rusya kimseye saldırmayacak" dedi. 

Kremlin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmayacağı ve 'saldırgan' planlara sahip olmadığını söyledi. Peskov açıklamasında. "Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin temas hattındaki kışkırtıcı eylemleri ve Donbas sorununa olası bir askeri çözüme yönelik hazırlıklardan derin endişe duymaya devam ettiğini" de vurguladı. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceğine dair askeri hazırlık sayılan ve iki ülke arasında gerilime neden olan hareketlenme hem AB ülkeleri hem de dünya tarafından yakından takip edilirken gelen açıklama, Putin yönetiminin ocak ayında ülkeyi işgal edeceği iddialarını dindirdi. Fakat Peskov'un açıklamasındaki 'kışkırtıcı eylemler' noktasına dikkat çekildi. 

ABD'li liderler açıklamayı Ukrayna'ya askeri müdahaleyi haklı çıkarmak için yapıldığını iddia etti.