Rusya Türkiye’nin savaş uçağı geliştirmesini istemiyor mu?

Türk Hava Kuvvetleri 2020’den sonrası için hava sahasını bağımsız olarak yürütebilmesi adına Milli Muharip Uçağı TF-X’i geliştirmeye 2010’lu yıllarda planlamıştı. Son çıkan görseller 5.nesil yerli savaş uçağımız TF-X’in muadili olarak Rus yapımı SU-35’i göstersede hem stratejik olarak hem teknik olarak gerçek muadilinin SU-57 olduğu uzmanlar tarafından onaylandı. Detaylar haberimizde…

RUSYA TÜRKİYE’YE SU-57 ALIN MI DEMEK İSTİYOR? 

Rusya Federasyonu Federal Askeri-Teknik İş Birliği Servisi (FSMTC) Başkanı Dmitry Shugayev, Rus savaş uçağı Su-57 ile Türk savaş uçağı MMU’nun rakip olabileceğini açıkladı. Shugayev tarafından yapılan açıklamada, “Türk ortaklarımız Milli Muharip Uçak (MMU)’ı ürettiklerinde, bu uçağın küresel silah pazarına girmesi olasılığını göz ardı edemeyiz. Potansiyel olarak Su-57 ile rakip olabilirler. Kuralları adil olan bir oyunda, her zaman sağlıklı rekabete hazırız.” ifadelerine yer verildi. 

111

RUSYA SU-57 SAVAŞ UÇAĞINI KENDİNE SAKLAYABİLİR! 

Özellikle Rus ve Çinli savunma sanayi uzmanları 5.nesil SU-57’yi öve öve bitiremezken karşıt fikirde olan uzmanlarda: SU-57 savaş uçağı kardeşi SU-35 ile aynı yani bir program varyantı. Yani 5.nesil görünümlü ama hayalet uçağı olmaktan yoksun. Ama bir teknik ayrıntıyı da belirtmek gerek SU-57 hayalet olmak için değil hayalet olan uçakları avlamak için geliştirildi. Karşıt fikirde olan uzmanların bu fikirde yer almasının en büyük kanıtı ise Hindistan’ın SU-57 projesinden çekilmesi daha az maliyetle 5.nesil bir savaş uçağına sahip olmayı planlayan Hindistan, uçağı hiç iş başında görmediğinden projeden çekildiğini 2019 yazında dile getirdi. 

211

5.nesil savaş uçağı SU-57 tasarımcısı Mihail Strelets, SU-57 avcı uçaklarının kullandığı silah çeşitliliği açışından dünyada benzeri olmadığını söyledi. Gorizonti isimli bir dergiye verdiği röportajda Strelets, Müşterinin bir diğer önemli talebi de uçağın kütlesiyle taşıyabileceği silah ve mühimmat arasındaki orandı. Bu oran ne kadar yüksek olursa, taşıyıcı olarak uçağın kalitesi o kadar artar. Aynı şey, gövde bölmelerinde bulunan silahların hacimleri, kütleleri ve türleri için de geçerlidir. Bu göstergeler baz alındığında, SU-57’nin dünyadaki tüm beşinci nesil uçaklar arasında benzeri bulunmuyor" ifadelerini kullandı. Müşterinin kabin ekipmanı için de özel talepleri olduğunu belirten Strelets, "Beşinci neslin temel farkı, tamamen yeni otomasyon seviyesidir. Su-57, otomatik pilot işlevini yerine getiren tamamen yeni kabin ekipmanı kompleksi ile donatıldı" diye konuştu.

SU-57 savaş uçağı ilk kez 2010 yılında havalandı. Yüksek manevra kabiliyetinin süpersonik uçuş gerçekleştirme yeteneği ile kombinasyonun yanı sıra, modern kabin ekipman kompleksiyle rakiplerinden biraz üste çıktığı biliniyor. Testleri devam eden beşinci nesil Su-57’nin sistemlerinin işleyişi ve ikinci kademe motorunun çalışma modları kontrol ediliyor. Rusya Savunma Bakanlığı defalarca Su-57’nin Suriye'deki testlerinin başarıyla geçtiğini açıkladı. Aynı zamanda Rusya SU-57’de de kullanmak üzere uçakların gövdesinde bulunacak küçük boyutlu hipersonik füzenin geliştirildiği, füzenin test prototipinin de üretildiğini bildirdi. 

411