Rusya'dan Tokyo'ya Kuril Adaları'nda gözdağı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Moskova yönetimine yaptırım uygulayan ülkelere arasında yer alan Japonya'nın Kuzey Toprakları'nda askeri tatbikat başladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı bir ay önce işgal etmesinin ardından küresel güçler Moskova yönetimine yaptırım kararı almıştı. Yaptırım kararı alan ülkelerden olan Japonya'nın Batı yanlısı tutumuna karşı Moskova’dan krizi tırmandıracak bir adım geldi. 

Moskova yönetimi, Japonya’nın Kuzey Toprakları olarak adlandırdığı ve üzerinde hak iddia ettiği Kuril Adaları’nı da içeren bölgede askeri tatbikata başladı. 

Büyük Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran ve 56 adadan oluşan bölgede yapılan askeri tatbikata ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, topçu birlikleri de dahil 3 bin askerin düşman çıkarması senaryosu altında tatbikat gerçekleştirdiği duyuruldu. 

Tatbikatta, Rus birliklerinin keşif faaliyetleri için son teknoloji insansız hava araçlarının kullanıldığı ve tanksavar füzeleri fırlatma prosedürlerinin uygulandığı vurgulandı. 

Rusya'nın tatbikatı, Japon basınında Moskova yönetiminin Japonya ile yürütülen 2. Dünya Savaşı sonrası barış anlaşması müzakerelerini askıya almasının ardından gelmesi “Tokyo’ya gözdağı” olarak yorumlandı.