Rusya'nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasından çekilmesi tepkilere neden oldu

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasını askıya alması kararına tepki gösterdi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Karadeniz anlaşmasına katılımını askıya alma kararının, savaşın neden olduğu küresel gıda krizine karşı ihtiyaç duyulan tahıl ve gübrelerin ana ihracat rotasını riske attığını söyledi. Josep Borrell, "AB, Rusya'yı kararını geri almaya çağırıyor” dedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova'yı girişimin işleyişini sürdürmeye çağıran bir yazılı açıklama yaptı. 

Yapılan yazılı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın BM aracılığındaki Karadeniz Tahıl Girişimi operasyonlarına katılımını askıya almasından üzüntü duymaktadır. Tüm tarafları bu hayati, hayat kurtaran girişimin işleyişini sürdürmeye çağırıyoruz. Karadeniz Tahıl Girişimi şimdiden 9 milyon metrik tondan fazla gıdayı taşıdı, düşük ve orta gelirli ülkeler için kritik öneme sahip fiyatları düşürdü. Başarılı oldu ve devam etmeli” denildi. 

ABD Başkanı Joe Biden ise Rusya’nın tahıl anlaşmasına katılımını askıya almak için hiçbir nedeninin olmadığını ileri sürdü. Biden alınan kararın “çok çirkin” olduğunu ve “açlığın artmasına neden olacağını” söyledi. 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada; "Rusya’nın, Ukrayna ile imzaladığı Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasından çekildiğini" bildirmişti. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kiev rejiminin, İngiliz uzmanların da yardımıyla Karadeniz Filosu'na ve 'tahıl koridoru'nun güvenliğinin sağlanmasında görev alan sivil gemilere karşı gerçekleştirdiği terör eylemini dikkate aldık. Rusya, Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımı askıya almıştır" ifadeleri kullanılmıştı. 

Ayrıca açıklamada, saldırıda çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği vurgulanarak, saldırıya uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl anlaşması kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı belirtilmişti.

Ukrayna Lideri Vlodimir Zelenski ise Rusya Savunma Bakanlığının, tahıl koridoru anlaşmasını askıya alma kararına ilişkin, "Bugün Rusya'dan, sonunda tahıl ihracat girişimini iptal ettiklerine dair oldukça öngörülebilir bir açıklama geldi. Ama aslında onların bu kararı bugüne ait değil” ifadelerini kullanmıştı. 

Diğer yandan Zelenski, Birleşmiş Milletler ve G20 ülkelerine, Rusya’ya tepki göstermeleri için çağrıda bulunmuştu.