Rusya, Suriye'den Ukrayna'ya asker göndermeye başladı

Ukrayna savaşında yoğun bombardımanın ardından girdiği bölgeleri elinde tutmakta güçlük çeken Rusya'nın, Suriye'den asker sevkiyatına başladığı iddia edildi.

Moskova Zafer Bayramı geçit törenine katılmayan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un yokluğu iddiaları güçlendirdi. Ukrayna savaşının ilk gününden itibaren ağır kayıplar veren Moskova yönetimin üst düzey askerleri tutukladığı iddia edilmiş, Suriye'den askerlerin de bölgeye kaydırılacağı bilgisi paylaşılmıştı. 

Ukrayna Devlet Başkanı'nın askeri danışmanlarından Oleksiy Arestoviç, izlenimlerinin iddiaları doğruladığı yönünde olduğunu belirtirken The Independent'ta yer alan bir habere göre, 2015 yılından bu yana Beşar Esad'ı destekleme görevi üstlenen Rus askerleri Ukrayna'ya gidiyor. 

Moskova yönetimi Donbas bölgesinde Kharkiv benzeri bir geri çekilme yaşanmaması ve tamamının kısa sürede kontrol altına alınması için birliklerini Ukrayna'ya kaydırıyor. 

Şark'ul Avsat'ın Moskow Times gazetesinden aktardığı bilgiye göre, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte Rusya’nın varlığını artırmak için askerler cepheye nakledilmeden önce Ukrayna’daki üç havaalanında konuşlandırılacak. 

ABD ve Batı istihbarat kaynaklarından aktarılan bilgiye göre, Kiev'e giremeyen Rusya, Donbas'ın tamamını kontrol altına alabilmek için Suriye'den askerlerini çekme kararı alırken Moskova yönetiminin idare ettiği bölgelerden kalan boşluğu İran Devrim Muhafızları Ordusu ve Lübnan Hizbullahı dolduracak.