Rusya'nın Suriye'deki savaş suçları ortaya çıktı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin birinci ayı geride kalırken Kiev yönetimi sık sık sivillerin hedef alındığını vurguladı. Rusya iddiaları reddetse de Suriye savaşına tanık olan bir kişi CBS News'e konuştu.

Suriye'de savaşın başlamasının ardından ABD kuvvetlerine karşılık Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek veren Rusya, ülkedeki rejimin devamlılığında önemli rol oynamıştı. Suriye'de iç savaş sürerken Avrupa'ya kaçan Suriyelililerin suç duyuruları üzerine yargılamalar da art arda geldi. 

Suriye'nin insanlığa karşı işlenen suçlarına ilişkin önemli bir görgü tanığı, Ukrayna'daki sivillere yönelik saldırıları da aydınlatabilecek bilgiler paylaştı. 

Kendisine ve ailesine yönelik devam eden tehditler nedeniyle "Mezar Kazıcı" kod adıyla röportaj veren kişi, Suriye nüfusuna yönelik Rus destekli saldırıların yürek burkan ayrıntılarını anlattı.

"Mezar Kazıcı", yaşananların gelecekte ne olacağına dair endişe verici göstergeler sunduğuna dikkat çekerek, "Ukrayna'dan gelen haberleri görüyorum, kalbim acıyor çünkü Rusya'nın Ukrayna'da ne yaptığını - ne yapabileceğini - çünkü Suriye'de ne yaptığını biliyorum" ifadelerini kullandı. 

10 yıldan uzun süredir Suriye'de devam eden iç savaşa rağmen Beşar Esad Rusya'nın desteği ile iktidarda kalmayı başardı. Birleşmiş Milletler'in (BM) tahminlerine göre, ülkede 400 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Görgü tanığı CBS News'e verdiği demeçte, "Putin ve Esad söz konusu olduğunda, dünyada yaptıkları için tarihin çöplüğüne gitmeliler" derken ocak ayında Almanya'da görülen davada, eski Suriyeli albay Anwar Raslan savaş suçu işlemekten mahkum edilmişti. 

Görgü tanığı, "Haftada iki kez, birden fazla treyler kamyonu gelirdi ve her kamyonda 100 ila 400 veya daha fazla ceset olurdu. Ölümlerine kadar işkence gören kişilerin vücutlarındaki izler görünürdü. Bu sistematik bir öldürme biçimiydi" dedi. 

Görüşme sırasında getirelin insan bedenlerinden bir tanesinin henüz ölmediğinin tespit edilmesi üzerine "İstihbarat görevlisi bu kişinin yaşadığını görünce, buldozer sürücüsüne cesedin üzerinden geçmesini emretti ve onu olay yerinde öldürdü" diyerek Suriye'de yaşanan savaş suçlarına ilişkin önemli ipuçları verdi.