Suriye’de ailesi IŞİD ile bağlantılı 34 yetim çocuk Rusya’ya gönderildi

Suriye’de kamplarda kalan ve aileleri IŞİD ile bağlantılı olduğu düşünülen 34 çocuk daha Rusya’ya gönderildi.

Suriye’nin kuzey bölgelerinde kamplarda yaşayan ve aileleri IŞİD ile bağlantılı olduğu düşünülen 34 Rus yetim çocuğu ülkelerine teslim edildi. Bugüne kadar Suriye’den alınarak Rusya’ya dönen benzer durumdaki çocukların sayısı 169 oldu.

Anna Kuznetsova’nın liderliğini yaptığı Rus heyet, yaşları 3 ila 14 arasında değişen toplamda 34 yetim çocuğu, Türkiye sınırına yakın olan Kamışlı’dan alarak Rusya’ya götürdü.

IŞİD terör örgütü ile bağlantılı binlerce kişiyi kamplarda tutan Suriyeli Kürt güçler, kamplarda kalan Rus yetim çocukların ülkelerine dönmesi için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2017 yılında çocukların Rusya’ya dönmesi ile ilgili çalışmaları “çok onur ve doğru bir iş” olarak nitelendirmişti. Ayrıca Putin, yapılan çalışmalara yardım edeceği yönünde söz vermişti.

Bölgedeki güçler, yabancı IŞİD şüphelileri ile aile yakınlarının ülkelerine iade edilmesini talep ediyor. Bu çağrı karşısında sessiz kalan bazı ülkeler, olası güvenlik riskleri ve halk tepkisi sebebiyle söz konusu vatandaşlarını geri almaktan çekiniyor. Şu ana dek sınırlı sayıda çocuk ülkesine geri dönebildi.

Birleşmiş Milletler (BM) bu yılın başında, Suriye’nin kuzey bölgelerindeki kamplarda mahsur kalan 27 bin çocuğun ülkelerine geri dönebilmesi için ülkelere çağrıda bulunmuştu.