Türkiye, Rusya ve Katar anlaştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, başkent Doha'da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, toplantıda Suriye için üçlü toplantıların düzenli bir şekilde devam edeceğini belirterek şunları söyledi: 

‘‘10 yıldır Suriye’deki durumu suistimal eden terör örgütleri var. DAEŞ ve PKK/YPG gibi terör örgütlerini de toplantıda ele aldık. Suriye’nin sınır bütünlüğünü desteklediğimizi vurguladık. Suriye’nin birliğine yönelik desteğimiz devam edecek.''

''Toplantının sonunda bu üçlü formatta toplantılar düzenli bir şekilde devam ettirme kararı aldık. Bir sonraki Dışişleri Bakanları toplantısını da Türkiye'de gerçekleştirme konusunda da mutabık kaldık. Daha sonra Rusya ev sahipliği yapacak. Bakanlar toplantısı belli periyotlarda olacak, arkadaşlarımız ise düzenli bir şekilde devam edecek. Amacımız, Suriye'de kalıcı bir barışın, huzurun ve istikrarın tesis edilmesidir."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 alımı konusunda yapılan eleştirilere de tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu, NATO müttefiklerinin bahanelerle Türkiye'ye hava savunma sistemi satmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Türkiye hava savunma sistemine ihtiyaç duyduğu zaman öncelikle NATO müttefiklerinden almak için çaba harcadı. Maalesef NATO müttefiklerimiz değişik bahanelerle veremediler. Suriye sınırında konuşlandırdıkları patriotları geri çektiler.
Rusya S-400 konusunda en iyi teklifi verdiği için Rusya ile mutabakat sağladık.
Önümüzdeki süreçte Türkiye daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç duyuyor. Biz bu durumda farklı kaynaklardan savunma sitemi alacağız, almak zorundayız."

KATAR: SURİYEDE ASKERİ ÜS İSTEMİYORUZ

Çavuşoğlu ve Lavrov ile düzenledikleri üçlü toplantıda Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yapıldığını belirten Al Sani, krizin askeri yöntemlere başvurulmadan çözülmesinden yana olduklarını dile getirdi.

Gazetecilerin "Katar'ın neden Suriye'de bir askeri üssü olmadığı" yönündeki sorusuna
 Al Sani, "Suriye'de askeri varlığımızın olmasına gerek yok. Arap topraklarının birliğini destekliyoruz. Suriye bir Arap ülkesidir." yanıtını verdi.
Katarlı Bakan, Suriyeli mültecilerin evlerine güvenli ve gönüllü olarak dönmesi ve Suriye Anayasa Çalışma Komitesi tarafından yapılan müzakereleri desteklediklerini dile getirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI SERGEY LAVROV İLE BİR ARADA

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, iki mevkidaş Katar'ın başkenti Doha'da yaklaşık yarım saat görüşme gerçekleştirdiler.

Bakanlar, Suriye konusunu ve yarın düzenlenecek Türkiye-Katar-Rusya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı hazırlıklarını ele aldı.

Resmi temaslar üzere Katar’da bulunan Çavuşoğlu ayrıca Suriye Eski Başbakanı Riyad hicab ile de görüşmelerde bulundu.


SONRAKİ TOPLANTI TÜRKİYE’DE OLACAK

Çavuşoğlu: ‘Bir sonraki toplantıyı Türkiye’de yapmak konusunda mutabık kaldık. Amacımız Suriye’de kalıcı bir barışın tesis edilmesidir’ ifadelerinde bulundu.

Suriyeli taraflar arasında karşılıklı güvene dayalı olumlu bir atmosfer yaratarak siyasi sürecin ilerlemesine katkı sağlanmasını teminen, tutukluların, özellikle de kadın, çocuk ve yaşlıların salıverilmesine dair güven artırıcı girişimlere yönelik iş birliği ve desteğin önemine vurgu yapıldı

Lavrov, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyulması konusunda ortak bakış açısına sahip olduklarını belirterek, Suriyelilere insani yardım sağlanmasının önemine işaret ett