Lavrov'dan Sudan’daki deniz üssü hakkında açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sudan hükümetinin, Rusya ile imzalanan Kızıldeniz’de Rusya’ya ait bir deniz üssü kurulmasına ilişkin anlaşmanın onay sürecini kısa bir süre içerisinde başlatacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık Mehdi ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Lavrov, iki ülke arasında imzalanan, Kızıldeniz’de Rusya’ya ait bir deniz üssü kurulmasına yönelik anlaşmaya değindi. Lavrov, “Sudanlı bakana Rusya’da bu anlaşmanın onay sürecinin başlatıldığını ifade ettim. Sayın Bakan, Sudan’ın da anlaşmanın onay sürecini başlatmaya hazırlandığını söyledi” ifadelerini kullandı.

Lavrov, söz konusu sürecin Sudan parlamentosunda tüm prosedürlere uygun bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Moskova ile Hartum arasında yapılan anlaşma, 2020 yılının Kasım ayında imzalanmıştı.

25 Haziran’da Moskova hükümetinin, Hartum hükümeti ile imzalanan Kızıldeniz’de Rusya’ya ait bir deniz üssü kurulmasına yönelik anlaşmanın onay sürecini başlattığı duyurulmuştu.

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, kurulacak deniz üssünde 300 kişiden fazla personel bulunmayacak ve dörtten fazla gemi kıyıya demirlenmeyecek.