Putin Sudan ile yapılan deniz üssü anlaşmasını Duma’nın onayına sundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sudan ile yapılan deniz üssü kurulmasına yönelik anlaşmayı Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın onayına sundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ile Sudan arasında imzalanan, ülkede Rus donanmasına ait bir destek noktası kurulması yönündeki anlaşmayı parlamentonun alt kanadı Duma’ya sundu. Tasarı, parlamentonun alt kanadı tarafından yayınlandı.

Kasım 2020’de imzalanan anlaşmaya göre, Sudan’da Rusya donanmasına ait bir üs kurulacağı açıklanmıştı. Anlaşmaya kapsamında, destek noktasındaki azami personel sayısı 300 olacak ve merkezde aynı anda dörtten fazla Rusya gemisi yer almayacak.

Geçtiğimiz aylarda konuşan Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el-Hüseyin, Kızıldeniz’de Rus deniz üssünün oluşturulması ile ilgili anlaşmayı gözden geçirdiklerini duyurmuştu.

Sudan’ın kendi menfaatleri doğrultusunda Rusya ile Kızıldeniz’de iş birliği anlaşmasına düzeltme ve değişiklikler yapma hakkına sahip olduğunu söyleyen el-Hüseyin, “Ülkemiz için yarar ve fayda bulursak anlaşma uzatılabilir” ifadelerini kullanmıştı.