Siber savaş Ukrayna'nın ötesini tehdit ediyor

İngiliz siber güvenlik yetkilileri, Ukrayna’daki çatışma durumuyla bağlantılı olarak siber saldırıların gerçekleşebileceğini ve hedef alınabilecek kuruluşların savunma sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), şirketlerin ve kuruluşların potansiyel bir tehdidin önüne geçebilmesi için yeni bir kılavuz yayınladı. Yetkililer, Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışma durumuyla bağlantılı olarak siber saldırıların artabileceğine vurgu yaptı.

Son yıllarda Ukrayna’ya yönelik birçok siber saldırı gerçekleştiriliyor. Uzmanlar Rusya’nın yaptığından şüphelenirken, Moskova bu iddiaları reddediyor.

Eski bir NCSC yöneticisi olan Ciaran Martin, “Amaç Ukrayna’yı fethetmekse, bunu bilgisayarla yapmayın” ifadeleriyle siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığınağı yapmasına karşı olan ve tepki gösteren Batılı ülkeler, söz konusu siber saldırıların kendilerine yönelebileceğinden endişe ediyor. Uzmanlar ise askeri çatışmanın Ukrayna sınırları içinde kalmasına rağmen siber saldırıların yayılabileceğine dair uyarıda bulunuyor.

Siber saldırılar ile güç ve iletişim gibi temel hizmetleri kesintiye uğratarak büyük etkiler yaratılabiliyor. İngiltere'de son günlerde enerji, su, ulaşım, sağlık ve telekomünikasyonu içeren altyapı sistemleri, Rus bilgisayar korsanlarının kullanabileceği güvenlik açıkları konusunda uyarıldı. Ukrayna'daki saldırılara benzer olarak enerji ve ulaşımın hedef alınabileceği tahmin ediliyor.

ABD’de de benzer şekilde altyapı şirketleri uyarılarak sistemlerinde Rus bilgisayar korsanlarına yönelik tedbirler alınması bildirildi.