Rusya, Ukrayna'da 10'dan fazla Rus savaş esirinin infaz edildiğini iddia etti

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın 10’dan fazla Rus savaş esirini infaz ettiğini iddia etti.

Euronews’in Reuters’tan aktardığı bilgiye göre, Rusya Savunma Bakanlığı sosyal medyada dolaşan bir videoyu alıntılayarak Ukrayna’nın Rus savaş esirlerini öldürdüğünü, dolayısıyla savaş suçu işlediği iddiasında bulundu.

Bakanlık, yaptığı açıklamada, “Rus askerlerinin acımasızca katledildiği ilk sefer değildir, ilk savaş suçu da değildir. … Bu durum, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde olağan bir eylemdir ve Kiev rejimi tarafından aktif bir şekilde savunulmakta, Batılı destekçileri tarafından açıkça görmezden gelinmektedir” sözlerine yer verdi.

Ukrayna tarafından ise konuya ilişkin bir açıklama henüz gelmediği aktarıldı.

Videonun içeriğine değinen Euronews, videoda Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde Rus askeri gibi görülen yaklaşık 12 askerin kolunda sarı bantlar olan askerlere teslim olduktan sonra yere yatırıldığını, otomatik silahlarla kurşuna dizildiğini aktardı.

Buna binaen, videonun ne zaman veya kim tarafından çekildiğinin bilinmediği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığının bu görüntülerde “10’dan fazla Rus askerinin kastî ve sistematik olarak yozlaşmış Ukrayna askerleri tarafından katlediltiğini” ve videodaki görüntülerin Volodimir Zelenski ve rejiminin “iğrenç doğasının” bir alameti olduğunu, “tarih mahkemesinde, Rus ve Ukrayna halklarının önünde hesap vereceğini” belirtti.