Rusya Akdeniz’deki etkinliğini artırmak istiyor

Son 10 yılda bölge ülkelerinde yaşanan istikrarsızlık Akdeniz’in güvenliğini azaltırken, bölge üzerinde etkinliğini artırmaya çalışan ülkelerin girişimleri sürüyor. Son olarak Akdeniz bölgesinde etkisini artırmaya çalışan Rusya, Hafter’e mali destek adına kaçak olarak bastırılan Libya dinarlarını göndermeye çalışırken, Suriye’den askeri üslerin genişletilmesi için toprak talebinde bulundu.

Akdeniz’e komşu olan ülkelerin pek çoğunda 2010 yılında başlayan Arap Baharı ile birlikte istikrarsızlıklar dönemi baş gösterdi. Tunus, Cezayir, Libya ve Mısır derken, 2011 yılında Suriye’de başlayan ayaklanmalar bölgedeki kaotik süreci hızlandırdı. Kısa sürede iktidarlar yıkılırken, yerlerine yenileri kurulmadı ve terör örgütleri filizlenmeye başladı. Bölgenin yaşadığı istikrarsızlıktan süper güçler faydalanmaya çalışırken, Akdeniz’in güvenliği de tehlikeye girdi.

Akdeniz’in güvenliği her geçen gün sarsılırken, bölge üzerindeki etkisini artırmak isteyen ülkeler ortaya çıktı. Akdeniz bölgesindeki etkinliğini artırmak isteyen Rusya, Suriye’de Esad rejimini desteklerken, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı darbe girişimde bulunan Halife Hafter’i destekleme kararı aldı.

Suriye’de Esad rejimine sağladığı destekle askeri üsler elde eden Rusya, zaman içerisinde söz konusu üslerin alanlarını genişletti. Son olarak ise Şam rejiminden askeri üslerin genişletilmesi toprak talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Öte yandan Libya’da da faaliyetleri bulunan Rusya’nın darbeci Hafter için kaçak para bastığı ortaya çıktı.

LİBYA KRİZİ VE RUSYA

Rusya’nın Libya krizine sadece silah ve uçak yollayarak değil, kaça para basarak da müdahil olduğu medyaya yansıdı. Wagner üzerinden ve dolayı olarak bölgeye silah gönderen Rusya’nın 26 Mayıs’ta Malta üzerinden Libya’ya gitmekte olan bir gemiyle Hafter’e madi destek göndermeye çalıştığı ortaya çıktı. ABD’nin gerçekleştirdiği operasyonla, Rusya’nın Hafter için kaçak olarak bastırdığı 1,1 milyar dolar değerinde Libya Dinarı ele geçirildiği bildirildi.

Malta’daki operasyonla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı özel açıklama yayınlayarak, “ABD, Birleşmiş Milletler ve diğer partner ülkelerle Libya egemenliğine yönelik bu saldırıyı bertaraf etmek için girişim başlatacak” dedi. 2016 yılında Hafter ile anlaşan Rusya, Tobruk’taki ayrılıkçı Temsilciler Meclisi için para bastığını gizlemiyor. 4 yılda Tobruk için 9,5 milyar dolar değerinde para basıp gönderdiği resmi kayıtlarda yer alıyor. Bu paraların kaçak olmadığını savunan Rusya, Libya’da meşru Trablus yönetiminin Tobruk Dinarını yasadışı ilan etmediğini gösteriyor.

ŞAM HAMLESİ

Libya’ya Hafter’i kaçak olarak basılan Libya Dinarları ile destekleyen Rusya, Suriye’den ise Esad’ı toprak karşılığında destekliyor. Suriye iç savaşının başladığı ilk günden beri Esad rejimi ile yakın ilişki kuran Kremlin, desteklerinin karşılığında Akdeniz’de Rusya tarihinde elde edilemeyen haklar elde etti. Suriye’de askeri üsler elde eden Rusya, Akdeniz’e inme hayallerini gerçekleştirmiş oldu. Şimdi ise bölge üzerindeki etkinliğini artırmanın yollarını arıyor.

Akdeniz üzerindeki etkinliğini artırmak için ikinci bir hamle yapan Kremlin, Suriye’ye yöneldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nı görevlendirerek Şam yönetimiyle yapılacak görüşmelerde Hmeymim hava üssüyle Tartus limanı çevresinde Rus tarafına daha fazla toprak verilmesinin sağlanmasını istedi.