Rusya, Ukrayna konusunda NATO'ya uyarıda bulundu

Rusya Federasyonu Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Vassily Nebizia, Ukraynaya NATO tarafından yardım yapılmaması gerektiğini söyledi.

Nebizia, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Genel Kurulun Ukrayna Acil Özel Oturumu’nda konuştu. Nebizia, “NATO varlıklarını Ukrayna’da konuşlandırmanın” yankıları konusunda uyarıda bulunurken, “Bu Rusya tarafından düşmanca kabul edilecek bir hareket olur” ifadelerini kullandı.

Rus Temsilcisi, Ukrayna’ya karşı başlattıkları askeri müdahalenin Rusya Federasyonu Konseyi’nin yaptırımı ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. Maddesi uyarınca yapıldığını söyledi. Nebizia, bunun için Ukrayna’ya NATO tarafından yardım yapılmaması gerektiğini savundu.

Nebizia, Ukrayna’ya yapılacak silah yardımını “utanç verici ve gerekçesiz” olarak nitelendirirken, Donbass bölgesi hakkında, “Güvenlik garantisi istedik ve taleplerimiz karşılanmadı” dedi.

Ukrayna’nın Avrupa ülkeleri tarafından kışkırtıldığını belirten Rus Temsilcisi, “Mevcut düşmanlıkları biz değil, Ukraynalılar, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass sakinlerine karşı başlattı” şeklinde konuştu.

Nebizia ayrıca, Rus askerlerini itibarsızlaştırmak için bir medya savaşı olduğunu ve bu konuda ‘milyonlarca uydurma haber’ yapıldığını öne sürdü.