Rusya: “NATO 1997 sınırlarına geri dönmeli”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, NATO’nun 1997’deki sınırlarına geri dönmesinde ısrarlarının süreceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Moskova’nın NATO ile gerçekleştirmek istediği güvenlik görüşmelerinde müzakerecisi olarak belirlenmişti.

Ryabkov, ülkesinin, NATO’nun askeri tesis ile unsurlarının hepsini 1997’deki sınırlarına geri çekmesini isteyeceklerini söyledi. Ryabkov, bu konuda ısrarcı olacaklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, ‘1997 senesindeki sınırlarına geri çekilmesini istedikleri NATO’nun bunu yaparak tam olarak neden vazgeçeceği’ şeklinde sorulan soruya yanıt verdi.

Ryabkov, “Son seneler içinde sınırlarımızın yakınında beliren tüm askeri unsurları belirtmek için haritaları elime alıp bunları bayraklarla ve daireler içine alarak işaretlemem gerekti. (Sınırlarımız yakınında) kimlerin hangi uçaklarla nerelerde uçuş yaptığını, hangi gemilerin geçiş yaptığını da oklarla işaretledim. Bunların hepsinin uzaklaştırılması ve 1997 senesindeki konumlara geri dönülmesi gerekmektedir, bu konudaki pozisyonumuz budur” ifadelerini kullandı.