Rusya-NATO arasında gerilim

Geçtiğimiz günlerde Rusya ve NATO arasında uçak krizi yaşanmıştı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun uçağı Kaliningrad’dan Moskova’ya giderken Nato’ya ait bir F-18 uçağı Bakan’ın uçağına yaklaşmıştı. Yaşanan bu gelişme sonrasında her iki taraf birbirini suçlamıştı. Peki bu gerilim ne kadar sürer?

Rusya-NATO arasında gerilim

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu iki Rus Su-27 savaş uçağı eşliğinde Kaliningrad’dan Moskova’ya doğru hareket ediyordu. Baltık Denizi’nin tarafsız suları üzerinde hareket eden Bakan Şoygu’nun uçağına NATO’ya ait bir F-18 uçağı yaklaşmaya çalıştı. Bu durumu fark eden Rus pilotlar, yaklaşan F-18’i uzaklaştırdı ve Bakan Şoygu’nun uçağının yakınına gelmesine izin vermedi.

Uçak İspanya’ya mı aitti?

ABC gazatesinin yaptığı habere göre Bakan Şoygu’nun uçağına yaklaşmaya çalışan NATO uçağı İspanya’ya aitti. Litvanya’nın Siaulai kentinde Ağustos ayının sonuna kadar kalacak olan İspanya’nın, Baltık bölgesinde 5 adet F-18 uçağı ve 140 personeli bulunmakta.

Liberal Demokrat Parti’sinden açıklama

 Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski yaptığı açıklamada, “Rus uçaklarına yaklaşan yabancı askeri uçaklar vurulmalı! Üst düzey yöneticilerimizi riske atamayız. Bir kere vursak, bir daha asla yaklaşamazlar” diye konuştu.

NATO’dan Rusya’ya cevap gecikmedi

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya’ya cevap verdi. AA muhabirine açıklama yapan Lungescu,  Rusya’ya ait olan TU-214  ve ona eşlik eden Su-27 tipi Rus savaş uçağının, Baltık Denizi üzerindeki NATO hava sahasına yakın bir noktada takip edildiğini söyledi. Açıklamalarına devam eden Lungescu, Baltık Denizi üzerinde uçuş yapan Rusya’ya ait TU-214 uçağının geçerli uçuş planı olduğunu fakat onu takip eden iki adet SU-27 jetinin uçuş planının gözükmediğini belirtti. SU-27 savaş uçaklarının sinyal gönderen cihazlarının kapalı olduğunu ve hava trafik kontrol merkezi ile iletişim kuramadıklarını söyleyen Lungescu, “(NATO jetleri) Rus uçaklarını güvenli mesafeden gözetlediler ancak bir Rus savaş jeti güvenli olmayan manevra gerçekleştirerek NATO jetinin uçuş yolunu kesti” ifadelerini kullandı.