Rus istihbaratı Lukaşenko suikastini son anda engelledi

Rus istihbaratı, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya suikast girişimini son anda engelledi. Rusya’nın Lukaşenko’nun suikastini engellemesinin ardından akıllara Aleksey Navalny’a yönelik kalkışılan suikast girişimleri geldi. Rus hükümeti, Navalny’ne yönelik suikast girişimlerinden haberdar oldu mu? Navalny suikastı neden engellenemedi?

Rus istihbaratı, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya suikast girişimini hazırlık aşamasında engelledi. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Lukaşenko ve ailesine yönelik suikast girişimi hazırlığında olan bir grubun gözaltına alındığını kamuoyuna bildirdi. 

FSB’den yapılan açıklamada, Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) ile düzenlenen ortak özel operasyonda ABD-Belarus çifte vatandaşlığına sahip olan Yuriy Zyankoviç ve Belarus vatandaşı Aleksandr Feduta'nın yakalandığı duyuruldu. Suikast girişiminde bulunacak bu kişilerin Belaruslu ve Ukraynalı aşırı milliyetçilerle birlikte ortak hareket ettiği bilgisine de yer verildi. 

Rus istihbaratı, planlamadaki nihai hedefin, Cumhurbaşkanlığının ortadan kaldırılmasıyla Belarus’un anayasal sistemini değiştirme ve ülke yönetiminin ulusal uzlaşma komitesine teslim etme olduğunu vurguladı.

ALEKSEY NAVALNIY DETAYI

Rusya’nın Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun suikastini engellemesinin ardından akıllara Aleksey Navalny’a yönelik kalkışılan suikast girişimleri geldi. Rus hükümeti, Navalny’ne yönelik suikast girişimlerinden haberdar olmadı mı? Bu konuyla ilgili çarpıcı iddialar var.

Aylar önce İngiliz basınına konuşan bir Rus casus, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir "ölüm listesi" yayınladığını öne sürmüştü. Bu kaynak aynı zamanda Putin'in, 44 yaşındaki muhalefet lideri Aleksey Navalnıy'den kurtulmak istediğini de iddia etti.
FSB kimyasal savaş uzmanlarından oluşan bir saldırı ekibi, uçaktayken Navalnıy’ni  öldürmek için iç çamaşırının üzerine sinir gazı serpti. Pilotun acil iniş yaparken yaptığı hızlı hareket, Navalnıy'ın hayatını kurtardı. Kremlin ise herhangi bir müdahaleyi reddediyor. Putin karşıtı muhalif lider Almanya'da tıbbi tedavi gördükten sonra Rusya'ya döndü ve döner dönmez Moskova'da havalimanında tutuklandı.

Peki, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Putin ile ilişkisi nasıl?

BELARUS’UN RUSYA İLE İLİŞKİSİ NASIL?

Navalnıy'ın Putin hükümeti için ciddi bir tehdit oluşturduğu düşünüldüğünde, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya ile nasıl bir ilişki içinde olduğu merak edilen bir başka husus oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, daha önce yaptığı bir açıklamasında, ‘Belarus’un Rusya’ya karşı hiçbir zaman kırmızı çizgileri aşmadığını’ belirtmiş ve böyle olduğu sürece iki ülkenin işbirliğine her zaman devam edebileceğini kaydetmişti. Yani Belarus, devlet olarak Rusya yanlısı tutumuna devam ettiği sürece ilişkiler yolunda.

Hatta Belarus’un Navalnıy'ın konusunda dahi Rusya’nın yanında olduğu biliniyor. Navalnıy’in zehirlendiği dönemde Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, konuyla ilgili bir ses kaydı ele geçirdiklerini belirterek, bunun yalnızca bir iddiadan ibaret olduğunu belirtmişti.