Nükleer silahlar gün yüzüne çıktı!

Rusya’nın kuzey kıyılarını güvence altına almak ve Asya'dan Avrupa'ya önemli bir nakliye rotası oluşturmak amacıyla Kuzey Kutbu'nda büyük bir askeri güç topladığı ortaya çıktı. Uydu görüntüleri yayınlanan bölgede, Rusya’nın yeni ve güçlü silahlarının da bu bölgede test edildiği görüldü.

ABD merkezli basın kuruluşu CNN, uzay teknolojisi şirketi Maxar tarafından sağlanan uydu görüntülerini yayınlayarak, Rusya’nın Kuzey Kutbu’nda askeri varlığını güçlendirdiği ve yüksek teknolojili silahlarını denediğini ortaya koydu. ABD’li yetkililer ise Rusya’nın bölgedeki faaliyetlerinden endişe duyduklarını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz hafta bölgedeki bir denizaltı tatbikatından bahsederken, "Kuzey Kutbu seferi... Sovyet ve modern Rusya tarihinde hiçbir benzeri yok” ifadelerini kullandı.

Rus “süper silahı” olarak da adlandırılan Poseidon 2M39, Rusya’nın en dikkat çeken silahlarından biri olarak öne çıkıyor. Bu insansız silah sistemi, nükleer reaktörden güç alıyor. Öte yandan deniz tabanında, ABD'ninki gibi kıyı savunmalarını gizlice geçmek için tasarlandığı belirtiliyor. Rus yetkililere göre, silahın hedef aldığı bölgeye gönderdiği radyoaktif dalgalar, bölgeyi onlarca yıl boyunca yaşanmaz hale getirebilir.

ABD İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Kasım 2020'de dönemin Uluslararası Güvenlik ve Silahların Yayılmasının Önlenmesinden sorumlu Bakan Yardımcısı olan Christopher Ford, Poseidon’un ABD kıyı kentlerini radyoaktif tsunamilerle sular altında bırakmak için tasarlandığını söyledi. Norveç İstihbarat Başkanı Nils Andreas Stensønes ise Poseidon ile ilgili, “Stratejik bir sistem ve doğrudan hedefe yönelik. Şu an test aşamasında ama bulunduğu bölgeden çok daha fazlasına etki edebilecek bir güce sahip” açıklamasını yaptı.

Uydu görüntüleri, hava alanlarının ve "yonca" üslerinin (yonca benzeri bir tasarıma sahip, Rus bayrağının kırmızısı, beyazı ve mavisiyle bezenmiş üsler) son beş yıl içinde metodik olarak güçlendirildiğini gösterdi. Üsler, Rusya topraklarında bulunuyor ve ülke sınırlarındaki kıyı şeridi savunmasının bir parçası olarak bulunuyor. Ancak ABD'li yetkililer, bu üslerin Kuzey Kutbu'ndan daha geniş bir bölge üzerinde fiili kontrol sağlamak için olduğu konusunda endişeli. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili bölgedeki faaliyetlere, "Rusların Kuzey Kutbu'ndaki faaliyetleri, açıkça meydan okumadır” ifadeleriyle tepki gösterdi.

POSEIDON VE TSIRKON DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Tsirkon ve Poseidon, Putin'in dünya siyasetinde stratejik oyun değiştiriciler olarak kullanmayı planladığı yeni nesil ve yüksek teknolojili silahlar. Pentagon sözcüsü Thomas Campbell gelişmelerle ilgili bilgi vererek, "Rusya, Sovyet döneminden kalma hava sahalarını ve radar tesislerini yeniliyor. Yeni limanlar ve arama kurtarma merkezleri inşa ediyor. Ayrıca nükleerle veya geleneksel olarak çalışabilen buz kırıcılardan oluşan bir filo oluşturuyor" açıklamasını yaptı. Norveç istihbarat şefi Stensønes ise Tsirkon için "savunmayı zorlaştıran hipersonik hızlara sahip yeni bir teknoloji" değerlendirmesini yaptı. Perşembe günü Rus devlet haber ajansı TASS, Tsirkon'un dört test roketinin de hedeflerine isabet ederek testi başarılıyla tamamladığı bilgisini verdi.

SÜVEYŞ KANALI’NA ALTERNATİF: KUZEY DENİZ ROTASI

Rusya’nın kuzeyindeki buz tabakalarının erime hızı son yıllarda daha arttı. Bu nedenle de birkaç yıl içinde bölgeye erişim koşullarının çok daha farklı olacağı öngörülüyor. Rusya ise bu gelişmeleri lehine değerlendirerek silah çalışmalarının yanı sıra taşımacılık konusunda da bölgedeki çalışmalarını hızlandırıyor. Bu çalışmalardan en dikkat çekici olanı ise son dönemde gündemde olan Süveyş Kanalı’na alternatif olacak Kuzey Deniz Rotası.

Anadolu Ajansı'ndan alınmıştır.

 

Kuzey Deniz Rotası ile hâlihazırda konteynerlerin Süveyş Kanalı yoluyla Asya'dan Avrupa'ya ulaşması için gereken süre, neredeyse yarı yarıya indiriliyor. ABD'li yetkililer, Moskova'nın Norveç ile Alaska arasında, Rusya'nın kuzey kıyısı boyunca Kuzey Atlantik'e uzanan nakliye yolu olan Kuzey Deniz Rotası ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Campbell, Rusya'nın Kuzey Deniz Rotası’nı "büyük bir uluslararası nakliye yolu" olarak kullanmaya çalıştığını, ancak Moskova'nın rotayı kullanan gemilere dayattığı kurallardan duyduğu endişeyi dile getirdi. Pentagon sözcüsü, "Kuzey Deniz Rotası geçişlerini yöneten Rus yasaları, Rusya'nın uluslararası hukuktaki yetkisini aşıyor" dedi. Güzergahtan geçen herhangi bir geminin, gemiye kılavuzluk etmesi için bir Rus pilot bulundurması şartı koşuluyor. Öte yandan Rusya, yabancı gemilerin Kuzey Deniz Rotası’na girmeden önce izin almasını talep ediyor.