Rusya kökenli kripto para battı! Kayıp milyonlar nerede?

BTC-e adındaki Rusya kökenli kripto para biriminin batmasının ardından yatırımcılar milyonlarca dolarlık yatırımlarının erişimini kaybetti. FBI’ın ortaya çıkardığı Rus kripto para birimlerinin gizemli dünyası ve kaybolan milyonlarca doların akıbetine dair merak edilenler..

‘’BTC-e’’ adındaki Rusya kökenli kripto para birimi battı ancak yatırımcılar yarım milyar ABD doları tutarındaki fonlarına bir türlü ulaşamadı. Mafya dizilerine taş çıkaracak bir olay örgüsüne sahip olan hikayeyi Federal Soruşturma Bürosu (FBI) araştırıyor.

CASUS FİLMLERİNİ ARATMAYAN HİKAYE

Olayın başrolündeki isim Rus bilgisayar programcısı Aleksey Bilyuçenko, bundan yaklaşık 6 sene önce internet üzerinden elektronik nakit transferi konularında uzman olan Aleksandır Vinnik ile tanışır ve birlikte kripto para birimi işine girmeye karar verirler. Bilgisayarları insanlara tercih eden içine kapalı kişiler olarak tarif edilen Vinnik ve Bilyuçenko, kısa süre içinde kötü bir nam salacak olan BTC-e isimli para birimini hayata geçirdiler.

BTC-e ismindeki elektronik para biriminin ‘bitcoin’ gibi diğer kripto para birimlerinden hiçbir farklı yok. Tıpkı diğer elektronik paralar gibi gerçek para kullanarak sanal para alma fırsatı sunabilen bir sistem. Ancak Avrupa ya da ABD'deki rakiplerinin aksine, BTC-e müşterilerinden kimlik bilgilerini istemiyordu.  Bu da yasal yatırımcılar kadar, para aklama peşinde olan organize suçluların da potansiyel müşteri olabileceğinin işaretiydi.

Tüm dünya genelinden milyonlarca insan BTC-e'de yatırım yaptı. Global Witness'a göre, BTC-e  iki yılda dünya genelinde üçüncü büyük kripto para birimi olmuştu. Gerekli olan tüm iletişimlerini internet üzerinden gerçekleştiren iki ortak, bekledikleri başarının çok üzerine çıkmış ve günlük 10 milyon dolar iş hacmine ulaşmıştı.

BTC-e'nin Rus internet korsanları grubu Fancy Bears tarafından kullanıldığını düşünen FBI, uluslararası kara para aklama olaylarını araştırmak için iki ortağın peşine düştü. Temmuz 2017'de Aleksandır Vinnik için yakalama kararı çıkarıldı ve Vinnik gözaltına alındı. Haberi alan ortağı Bilyuçenko, kullandığı bilgisayarı kırıp denize atarak bir süre ortadan kayboldu.

Bilyuçenko bu süreçte ‘Wex’ isimli yeni bir kripto para birimi kurarak yasal olmayan yollarla kayıplarını telafi etmeye çabaladı. 2018 yılına gelindiğinde Wex'in işlem hacmi daralmaya başlamıştı ve yıl sonunda işlemler tamamen durdu. 450 milyon dolar değerindeki kripto para birimi hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. Paralarını geri isteyen müşterilerin şikayeti üzerine Aleksey Bilyuçenko  ifadeye çağrıldı ve polise çok gizli bilgiler verdi. Öyle ki, bu bilgilerin ardından başına bir şey geleceği korkusuyla gizlenmeye başladı. Evi özel güvenlik görevlileri tarafından korumaya alındı.

İŞİN ASLI NE?

Yaşanan tüm süreci yakından takip eden kripto uzmanları, Aleksey Bilyuçenko’in bu hikayeyi uydurmuş olabileceğini söylüyor ve konunun detayları tamamen gizli tutuluyor. İki yıl önce dramatik bir operasyonla gözaltına alınan Aleksandır Vinnik’in ise tutukluluğu hala devam ediyor. ABD, Rusya ve Fransa Yunanistan’da tutuklanan Vinnik’in iadesini talep etmiş olmasına rağmen Yunanistan iade taleplerini kabul etmiyor.