ABD-Ukrayna ortak tatbikatı devam ederken, Rusya’dan karşı atak geldi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kırım açıklarında Bastion hava savunma sisteminin kullanıldığı bir tatbikat gerçekleştirildiği duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Ulkrayna’nın Karadeniz’de ortak tatbikat gerçekleştirdiği bir dönemde, Rus donanması da yeni bir tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tatbikatların, Rusya ve Belarus’un geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği geniş çaplı deniz tatbikatının Batı tarafından tepkiyle karşılanması sonrası icra edilmesi dikkat çekti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesi ve Donbass bölgesindeki Rus yanlısı ayrılıkçıları desteklemesinden sonra kopma aşamasına geldi. Bölgede Rus yanlılarıyla yedi yıldır devam eden çatışmalarda, 13 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun gelişmiş bir Rus Kıyı Savunma Sistemi Bastion ile deniz hedeflerini tespit ve yok etme pratiği yaptığını açıkladı.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından yapılan açıklamada, Bastion sisteminin 350 km (219 mil) mesafedeki deniz hedeflerini ve 450 km (281 mil) mesafedeki kara hedeflerini vurabileceği dile getirildi.