Rusya İran'a nükleer anlaşma teklif etti

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından iki ülke arasındaki müzakereler Viyana'da yeniden başlamıştı. ABD'li kaynaklar, Rusya'nın Washington yönetiminin bilgisi dahilinde Tahran yönetimine geçici nükleer anlaşma teklif ettiğini söyledi.

ABD ve İran arasındaki nükleer müzakerelerin yeniden sürdürülmesi ve yeni bir anlaşmaya varılması dünya kamuoyunun yakından izlediği en önemli konulardan birisi. 

NBC News'e konuya ilişkin açıklama yapan iki ABD'li yetkili, İran ile uluslararası nükleer anlaşmayı yenileme çabalarının bir parçası olarak, Rusya son haftalarda İran ile Tahran'ın nükleer programına bazı kısıtlamaların yeniden getirilmesi karşılığında sınırlı yaptırımların hafifletilmesini içeren olası bir geçici anlaşma önerdiğini iddia etti. 

ABD'li yetkililer, Rusya'nın İran'a yönelik anlaşma teklifini bildiğini ve bu durumun ülke içerisinde sık sık eleştirilen Biden yönetiminin 2015 nükleer anlaşmasına tam bir geri dönüş sağlamasını zorlaştıracağını vurguladı. 

Yetkililer, İran'ın Rusya'nın önerdiği anlaşmayı reddettiğini belirtirken Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nden yapılan "İran'ın Rusya'nın teklifini reddettiği" açıklaması da iddiaları doğruladı.