Ukrayna'da 10 milyon kişi evlerini terk etti

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 26'ıncı gününde Cumhurbaşkanı Zelenski, 'Bu savaşı durdurmak için sadece yüzde 1 şansımız varsa, bu şansı kullanmamız gerekiyor, bunu yapmalıyız' derken Birleşmiş Milletler (BM) yıkımın bilançosunu açıkladı.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı saldırının ardından Kiev yönetiminin sosyal ağlarda paylaştığı rakamların aksine Moskova sivilleri hedef alan bombardımanı inkar ediyor. 

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Birleşmiş Milletler, (BM) savaş nedeniyle 10 milyon Ukraynalının evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. 

BM Mülteci Ajansı Yüksek Komiseri Filippo Grandi, sosyal medya ağında yaptığı açıklamada, "Ukrayna’daki savaş o kadar yıkıcı ki, 10 milyon kişi ya ülke içinde yerinden edildi ya da yurt dışına sığınmacı olarak kaçtı" ifadelerini kullandı. 

Ukrayna, savaşın başladığı ilk günlerde 40 yaş altı erkeklerin ülkeden çıkmasına yasak getirmişti. Grandi açıklamasında, Ukrayna'daki savaştan kaçan 10 kişiden 9’unun kadın ve çocuk olduğunu vurguladı. 

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ukrayna'dan kaçmak zorunda kalan çocukların artan insan ticareti ve sömürü riskiyle karşı karşıya oldukları uyarısı yaptı.