Rusya: “İdlib’de kimyasal silah provokasyonu için hazırlık yapılıyor”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib bölgesindeki militanlar tarafından, Suriye yönetimini sivillere karşı kimyasal silah kullanmakla suçlamak için provokasyon hazırlığı yapıldığını duyurdu.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Vadim Kulit, İdlib bölgesinde yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kulit, “Heyet Tahrir eş-şam (HTŞ) terör örgütü militanlarının, İdlib bölgesinin güneyinde kimyasal maddelerin kullanılacağı bir provokasyon hazırlığı yaptığı yönünde bilgi verdi” şeklinde konuştu.

Kulit, militanların, Beyaz Miğferler örgütü temsilcileri ile birlikte bir araçla Ariha kentinin yakınlarına klor gazı tahmin edilen kimyasal madde dolu 4 hazne getirdiğini söyledi.

Bir provokasyon durumunun olabileceğini dile getiren Kulit, “Böylelikle, elimizdeki bilgiye göre militanlar, daha sonra Suriye hükümet güçlerini sivillere karşı zehirli madde kullanmakla suçlamak amacıyla kimyasal saldırı mizansenini hayata geçirmeyi planlıyor” ifadelerini kullandı.