Rusya 200'den fazla ürünün ihracatını yasakladı

Rusya, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak ihracatını yasaklayacağı ürünlerin listesini belirledi. 200’den fazla ihracat kaleminin ihracatı 2022 yılının sonuna kadar askıya alınacak.

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya’ya uygulanan sert yaptırımların ardından Putin de ihracat yasakları ile karşılık vermeye hazırlanıyor. Rus lider, geçtiğimiz günlerde yasaklanacak ürün ve hizmetlerin listesinin hazırlanmasını istemişti.

Açıklanan listeye göre, teknoloji, telekomünikasyon, tıp, otomobil, tarım ve elektrik ekipmanları gibi 200’den fazla ihracat kalemi yıl sonuna kadar yasaklandı. Rusya'da Peugeot, Citroen, Opel, Jeep ve Fiat markalarının üretimini yapan Stellantis şirketi de getirilen yasaklar kapsamında ürettiği araçları ihraç edemeyecek.

Rus basınında yer alan haberlerde, Avrasya Ekonomik Birliği, Abhazya ve Güney Osetya’nın söz konusu yasaklardan muaf tutulacağı belirtildi.

Savaşın başlangıcından bu yana açıklanan yaptırımlar ile Rusya, İran, Suriye ve Kuzey Kore'yi geride bırakarak dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu.