Ukrayna'yı sarsan saldırıların adresi belli oldu

Ukrayna -Rusya krizi, sabah saatlerinde Donbass bölgesinde başlayan askeri harekat ile sonuçlandı. Ukrayna acil yardım çağrısında bulunurken Rusya eşzamanlı gerçekleştirdiği siber saldırılar ile ülkenin kritik ağlarına erişimi de durdurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabah saat 06.00 sularında Ukrayna’ya yönelik askeri operasyona onay verdiğini duyurdu. Geçtiğimiz aydan bu yana hem Avrupa hem de ABD tarafından engellenmeye çalışılan savaş dünya ülkelerini harekete geçirirken Ukrayna’ya yönelik saldırılar askeri harekatla da sınırlı kalmadı.

Sabah saatlerinde Ukrayna parlamentosu ve diğer hükümet kanallarının web sayfaları ile birlikte ülkedeki bankalara ait web sayfaları siber korsanların hedefi oldu. Kimliği henüz belirlenemeyen siber korsanlar yüzlerce bilgisayara virüs göndererek sistemlerin tamamını kilitledi.

Konuya ilişkin uzmanlar bilgisayarlara uzaktan gönderilen virüslerin büyük kısmının Letonya ve Litvanya’dan geldiğini saptadı.

Ukrayna ve ABD, siber saldırıların artarak devam edeceğine vurgu yaparak doğrudan Rusya’yı suçladı.

2008 yılından bu yana Rusya’nın savaş stratejileri arasında en önemli aşamalardan birini oluşturan siber saldırılar genel olarak Rus Ana İstihbarat Müdürlüğü (GRU) tarafından gerçekleştiriliyor. BBC’de yer alan habere göre Ukrayna’ya yönelik saldırılar DDoS (Dağıtılmış Ağ Saldırıları) şeklinde gerçekleşti.

BALTIK ÜLKELERİNİN İŞGAL EDİLME KAYGISI

Estonya, Letonya ve Litvanya Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından büyük korku yaşıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı harekat, Sibirya’dan kaçarak ya da gönderilerek Baltık ülkelerine yerleşen büyük bir kesimin anılarını da yeniden canlandırdı. Baltık ülkelerine destek ise NATO üyesi olan Polonya’dan geldi.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde Rusya kara sınırlarında yaşayanlar kaygılarını yüksek sesle dile getirerek ülkelerine Ukrayna vatandaşlarına yardım etmeleri çağrısında bulundu. Kısa sürede yanıt bulan çağrıların ardından komşu ülkeler Ukrayna vatandaşlarına yardım için sınırlarını açacaklarını duyurdu.

NATO üyesi olmayan Baltık ülkeleri, 1991 yılında SSCB’nin dağılması ile birlikte bağımsızlıklarını ilan etmişti. Moskova yönetimine karşı güçlü yaptırımların uygulanması için Avrupa ülkeleri ile yoğun bir diplomasi trafiği yürüten Baltık ülkeleri yetkilileri, Vladimir Putin’in durdurulmaması halinde Rus tanklarının eski Sovyet toprağı olan her ülkeye girebileceği çağrısı yaptı.

Putin, Baltık ülkeleri üzerindeki Rus kontrolünü yeniden tesis etme arzusunu açıkça ifade etmemiş olsa da, Ukrayna’ya yönelik siber saldırıların adresinin Litvanya ve Letonya olması büyük şaşkınlık yarattı.

ABD SİBER SALDIRILARA HAZIRLANIYOR

ABD ile Rusya arasındaki ihtilaf Ukrayna konusunda zirveye tırmandı. Batı ülkeleri ile birlikte ABD’de Rusya’ya yönelik yaptırım kararı aldı ve hızla uygulamaya koydu. Fakat ABD yalnızca yaptırımları uygulamakla kalmadı ülke içerisinde de güvenlik tedbirlerini sıkılaştırdı.

Özellikle siber saldırılara karşı acil bir eylem planı hazırlayan ABD, yakın geçmişte seçimler başta olmak üzere, özellikle de petrol hatları üzerinde yaşanan aksamaların yeniden meydana gelmesini önlemeye çalışıyor.

FBI tarafından düzenlenen iki özel toplantıda ABD bankalarının yöneticilerine, işletmelere ve yerel hükümetlere olası saldırılara ilişkin brief verildi.

Ukrayna’da düzenlenen siber saldırıları örnek olarak sunan yetkililer, doğrudan ABD hedef alınmasa bile Ukrayna’daki yabancı şirketlere yönelik saldırılardan ülke sisteminin zarar göreceğinden endişeleniyor.