Çin'in en büyük petrol tedarikçisi Rusya oldu

Ukrayna savaşı nedeniyle uluslararası yaptırımların uygulandığı Rusya, ucuza petrol sattığı Çin’in en büyük tedarikçisi haline geldi.

Ukrayna’nın işgal edilmesinden bu yana birçok ülke enerji ihracatı başta olmak üzere Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı. Ancak bu durumu fırsat bilen bazı ülkeler ise Rusya’dan ucuza petrol ve doğalgaz ihraç etmek için harekete geçti.

Bu ülkelerin başında Çin geliyor. Pekin yönetimi, pandemi kısıtlamaları ve durgunlaşan ekonomi nedeniyle azalan talebe rağmen Rus petrolü alımını artırdı.

Rus petrol ithalatı mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 55 artarak rekor seviyeye ulaştı. Rusya ise Suudi Arabistan’ın yerini alarak Çin’in en büyük petrol tedarikçisi konumuna geldi.

Çin Genel Gümrük İdaresi verilerine göre, Doğu Sibirya Pasifik Okyanusu boru hattı ve deniz yoluyla gelen sevkiyatları da içeren ithalat, geçen ay yaklaşık 8,42 milyon tona ulaştı. Bu da 7.82 milyon ton petrol ihraç edilen Suudi Arabistan’ı ikinci sıraya yerleştirdi.

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan raporda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk 100 gününde, ihracattaki düşüşe rağmen fosil yakıt ihracatından yaklaşık 100 milyar dolar gelir elde ettiği bildirildi. Söz konusu ithalatın yüzde 61’ini (59 milyar dolar) Avrupa Birliği oluşturdu.