Rusya: “NATO’nun Arktika’daki tatbikatı gerilimi tırmandırabilir”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Elçisi Nikolay Korçunov, NATO’nun Mart ayında yapmayı planladığı Cold Response tatbikatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Korçunov, Rus medyasına verdiği demeçte, “Yüksek enlemlerdeki askeri faaliyetlerin, özellikle Arktika’da yer almayan veya askeri ittifaklarda yer almayan ülkelerin katılması yoluyla uluslararasılaşması giderek artan endişelere yol açıyor. Arktik ülkelerinin askeri kanallar üzerinden yaptığı çok taraflı diyalog koşullarında, duyurulan tatbikatların kapsamı sadece tansiyonu yükselteceği ve olası yanlış hesaplama, niyetlerin yanlış yorumlanması, kazara meydana gelecek olay ve istenmeyen tırmanma risklerini artıracağı açık” şeklinde konuştu.

Korçunov, Arktik bölgede askeri gerilimin giderek güçlenmesinden, Arktika’yı NATO’nun askeri planlama ve sorumluluk bölgesine dahil etme ve bölgeyi harekat tiyatrosuna dönüştürme çabalarından dolayı yaşanan endişeyi defalarca dile getirdiklerine vurgu yaptı.

Korçunov, “Bunun sonucu; bölgesel güvenliğin zayıflaması, çatışma ve güvenlik risklerinin artması, askeri olmayan bir dizi önemli konuda yapıcı iş birliği gündeminin daralması oldu” ifadelerini kullandı.

Korçunov ayrıca, Arktik Konseyi’nde dönem başkanlığı yapan Rusya’nın; Arktika’nın barış, istikrar ve yapıcı iş birliği bölgesi olarak kalması gerektiği yönündeki 20 Mayıs 2021 tarihli anlaşmaya uyulması gerektiği yönündeki görüşünü hatırlattı.

ABD ve NATO tarafından, Mart başlarında, Kuzey Kutup Dairesi sınırları içinde büyük bir tatbikat yapılmasının planlandığı açıklanmıştı. Söz konusu tatbikata, 28 ülkeden 35 bin askerin ve USS Harry S. Truman uçak gemisinin katılacağı kaydedilmişti.