Rusya'dan yeni yaptırım dalgası

Rusya, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına yanıt gecikmedi. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de aralarında bulunduğu 29 Amerikalı ve 61 Kanadalının Rusya’ya girişine yasak getirildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’den Rus yetkilileri de dahil olmak üzere çok sayıda Rus iş insanı, bilim insanı ve kültürel şahsiyetlere yaptırım kararları alındığı belirtildi. Söz konusu “Rus karşıtı” yaptırımlara yanıt olarak gazeteci, iş insanı ve üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu kişilere yaptırım uygulandığı bildirildi.

Kanada’ya yönelik ise, “Kanada’da Rus karşıtlığının geliştirilmesi, gerekçelendirilmesi ve uygulanmasına doğrudan katılan üst düzey hükümet yetkilileri, aktif ve emekli askeri personel, toplum uzmanlığı temsilcileri ve önde gelen gazeteciler de dahil olmak üzere 61 kişinin Rusya Federasyonu’na girişi süresiz olarak yasaklanmıştır” açıklaması yapıldı.