Rusya’dan Gürcistan açıklaması: “ABD’nin eli var”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Gürcistan’da parlamento gündemine alınan yabancı ajan yasası ve söz konusu yasanın ülkede neden olduğu gösterilerin Rusya ile bir ilgisinin olmadığını açıkladı. 

Kremlin Sözcüsü Peskov, Gürcistan’da yaşananların ardında Rusya’nın olduğuna dair iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yabancı ajan yasasını kabul etmenin Gürcistan hükümetinin kararı olduğunu söyleyen Peskov, “Rusya’nın bununla hiçbir ilişkisi bulunmuyor. Gürcistan’ın iç işlerine karışmıyoruz” dedi.

Kremlin Sözcüsü, “Bununla beraber, olanların ardında bir el olduğunu, hatta görünmeyen bir el değil, görünen bir el olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Peskov, “Gürcistan Cumhurbaşkanı’nın kendi halkına nereden seslendiğini görüyoruz. Onlara Gürcistan’dan değil, ABD’den sesleniyor. İşte bu görünen el buraya da yeniden Rusya karşıtı bir his eklemeye gayret ediyor” şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü, söz konusu durumun da ‘provokasyonlara gebe olabileceğini’ söylerken, “Bu yüzdendir ki (Gürcistan’da yaşananları) çok dikkatli bir biçimde ve endişeyle izliyoruz” dedi.

Yabancı ajan yasasının Gürcistan parlamentosunda kabul edilmesi durumunda, ülkede bulunan sivil toplum ve medya kuruluşları, finansmanlarının yüzde 20’den fazlasını yurtdışından alıyorlarsa yabancı ajan sayılacaklardı. 

Ancak parlamento, ülkedeki geniş gösterilerin ardından yabancı ajan yasa tasarısını geri çekti.